Bądźmy szczerzy, większość klawiatur, które są reklamowane jako klawiatury do gier, nie może zaoferować nic wyjątkowego dla tej grupy odbiorców. Choć każdy ma inne preferencje, na rynku są klawiatury, które mogą uprzyjemnić rozgrywkę graczom. Dziś chciałbym podzielić się moimi rekomendacjami dotyczącymi klawiatur, które mogą poprawić twoje "umiejętności" w grach.

Czym jest klawiatura dla graczy?

Pozwólcie, że zacznę od opisania mojej metody wyboru klawiatur, które mogą trafić na tę listę. Jak wspomniałem, samo dodanie słowa "gaming", do opisu urządzenia nie sprawi, że będzie ono oferowało więcej niż model, który takiego dodatku nie posiada. Muszę kierować się pewnymi aspektami.

Poniżej przedstawiam listę wszystkich cech, które były ważne przy wyborze klawiatur.

Rozmiar

Dla większości graczy najważniejsze jest, aby ich klawiatura była mała. Mniejsza klawiatura daje graczom więcej miejsca na korzystanie z myszy i ułatwia poruszanie się. Wiele osób boryka się z problemem wyboru odpowiedniego rozmiaru klawiatury i najlepszego miejsca na klawiaturę.

Konsensus jest taki, że klawiatury pomiędzy 60% a 80% są odpowiednie dla graczy. Należy jednak zauważyć, że ta grupa odbiorców znacznie przesunęła się w kierunku skrajnego końca. Obecnie najbardziej preferowanym przez graczy rozmiarem jest 60%. To właśnie ona moim zdaniem najlepiej nadaje się do tego celu.

Pełnowymiarowe klawiatury to jednak moja opinia. Uważam, że nie nadają się do gier, ponieważ mam problem z ich używaniem w grach ze względu na ograniczone miejsce na ruch myszki. Mimo, że da się na tych klawiaturach grać, to nie jest to zalecane.

Przełączniki

Kolejnym ważnym warunkiem są przełączniki. Tutaj sytuacja jest nieco prostsza: Gracze oczekują szybkiej aktywacji, bez lagów, oraz płynnej i równej pracy, która nie będzie utrudniała rozgrywki. Wiele osób woli też lżejsze sprężyny od ciężkich. Łatwo więc zauważyć, że przełączniki optyczne lub magnetyczne będą najlepiej odpowiadać potrzebom większości graczy.

Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest przełącznik typu. Istnieją trzy rodzaje przełączników do wyboru: dotykowe, klikalne i liniowe. Ludzie doszli do przekonania, że najlepsze gry to te, które są liniowe, dotykowe i klikalne. Nigdy nie przekonały mnie żadne argumenty, aby wierzyć w to samo. Gaming nie ma żadnej przewagi dzięki używaniu liniowych przełączników. Wierzę jednak, że dotykowe przełączniki mogą uczynić gaming jeszcze bardziej przyjemnym. Nie ma jednej słusznej odpowiedzi na pytanie, który typ przełącznika do gier jest najlepszy, dlatego w tym zestawieniu uwzględniłem wszystkie trzy.

Parametry

Na koniec ważne są parametry techniczne, które mają znaczący wpływ na komfort korzystania z klawiatury podczas grania. To właśnie mam na myśli:

  • Key Rollover
  • ghosting,
  • Polling rate

Pierwszy z nich określa minimalną liczbę klawiszy, które możemy wcisnąć jednocześnie, a klawiatura je rozpozna. 2-Key Rollover to sytuacja, gdy minimalna liczba klawiszy wynosi 2. Klawiatura rozpozna co najmniej dwa klawisze jednocześnie. 6-Key Rollover to najpopularniejsza technologia, ale w niektórych grach potrafi wykryć co najmniej 6 klawiszy jednocześnie. N-Key Rollover to moja rekomendacja dla najlepszej klawiatury dla graczy.

Ghosting to zjawisko, które występuje niemal tylko w klawiaturach opartych na membranach. Jest to proces wysyłania do urządzenia sygnału o aktywacji klawisza, który nie został jeszcze fizycznie wciśnięty. Komputer może również otrzymać informację o wpisaniu litery Z, jeśli jednocześnie trzyma wciśnięte A, S i X. Ghosting praktycznie nie występuje w nowoczesnych klawiaturach. Producenci często określają jego brak jako "Anti-Ghosting", tak jakby była to specjalna technologia.

Polling rate to trzeci i ostatni z wymienionych przeze mnie parametrów. Termin ten znany jest również jako "częstotliwość próbkowania" i opisuje jak często sygnał jest przesyłany pomiędzy klawiaturą a komputerem. Jeśli częstotliwość wynosi 125Hz, komputer będzie w stanie określić, czy dany klawisz został aktywowany 125 razy na sekundę. Jeśli klawisz zostanie wciśnięty, komputer otrzyma informację w czasie nie dłuższym niż 8 milisekund. Polling rate na poziomie 1000 Hz to obecnie minimum dla gier. Przekłada się to na maksymalną szybkość reakcji wynoszącą 1 ms.

Jaką klawiaturę do gier powinienem kupić?

Bazując na tym, co opisałem do tej pory, idealna klawiatura do gier powinna mieć rozmiar 60%, posiadać gładkie i niezawodne przełączniki optyczne i magnetyczne z niskim punktem aktywacji, polling rate 1000 Hz oraz oferować N-Key Rollover.

Aby zakwalifikować się do dzisiejszego zestawienia, klawiatura nie musi spełniać wszystkich tych wymagań. Te warunki są wystarczające, aby ta klawiatura miała odczuwalną przewagę dla graczy. Musimy też pamiętać, że nikt nie może Wam zabronić korzystania z innej klawiatury gamingowej niż te, które wymieniłem.

Omówiliśmy podstawy, teraz przyjrzyjmy się kilku modelom, które moim zdaniem są warte uwagi, jeśli klawiatury gamingowe są tym, czego szukacie!

A4Tech Bloody B820R RGB

Dzisiejsze zestawienie otwiera propozycja firmy A4Tech. Klawiatura Bloody B820R RGB jest pełnowymiarowa, ale bazuje na klikalnych przełącznikach optycznych Light Strike II Blue. Podobnie jak w przypadku optycznych modeli dla RAZER są one produkowane przez tę samą firmę. Oznacza to, że nie trzeba się martwić o ich jakość wykonania. Aktywują się one na głębokości 1,8 mm, a skok wynosi zaledwie 3 mm.

Bazując na zapewnieniach producenta i moich osobistych doświadczeniach, Bloody B820R Red RGB posiada N-Key rollover, Anti-Ghosting oraz częstotliwość próbkowania na poziomie 1000 Hz. Klawiatura ta jest również wyposażona w technologię przełączników optycznych, która eliminuje wszelkie opóźnienia pomiędzy progiem aktywacji (i resetem)

Obudowa tego modelu wykonana jest z najzwyklejszego plastiku, ale konstrukcja została wzmocniona metalową płytą montażową. Do wykonania keycapsów wykorzystano technologię podwójnego wtrysku, które są niezwykle wytrzymałe. Wykonano je z tworzywa ABS, a nie PBT, ale to nie znaczy, że za tę cenę można oczekiwać zbyt wiele.

Znajdziemy tu również bardzo jasne podświetlenie RGB, które można skonfigurować w dedykowanym oprogramowaniu. Producent twierdzi, że model ten jest odporny na zachlapania dzięki powłoce chroniącej przed cieczami (przypuszczalnie na PCB), a także sprytnemu systemowi odprowadzania płynów (tzn. Na spodzie znajdują się otwory.

Z klawiatury nie możemy wyjąć kabla, a przełączniki wystają nieco ponad nią. Producent nie zadbał o stabilizatory, co powoduje ich głośne grzechotanie. Klientom może się również nie podobać, że przełączniki są klikalne i nie pomijają żadnych zapachów.

Można zignorować wszystkie wady tego modelu, ale jest on bardzo przystępny cenowo. A4Tech Bloody RGB B820R RGB kosztuje 255 złotych.

ENDORFY Thock Compact Wireless

Polska firma ENDORFY ma ciekawy pomysł. Model Thock Compact Wireless, czyli 60% klawiatury, może być używany w trybie bezprzewodowym na częstotliwości 2,4 GHz. Opcja ta została stworzona z myślą o graczach, gdyż latencja tego typu połączenia jest porównywalna z tą, która występuje przy użyciu kabla. Urządzenie to posiada również gładkie i trwałe przełączniki Kailh BOX dostępne w kolorach Black, Red i Brown.

Gniazda Hot-swap w klawiaturze pozwalają na szybką wymianę przełączników. Łatwo jest wyjąć przełącznik i włożyć inny przy użyciu odpowiedniego narzędzia. Wartą uwagi funkcją jest również N-Key Rollover. Klawiatura ta jest zbudowana na płytce drukowanej, a nie na membranie. Obecny jest również Anti-Ghosting. Producent nie podaje, z iloma hercami może próbkować.

Obudowa wykonana jest z tworzywa sztucznego i zakrywa wszystkie przełączniki. Płyta montażowa wykonana jest z metalu. Mieszczą się na niej dobrze nasmarowane stabilizatory. Przełączniki mają nakładki, które wykonano z grubego i wytrzymałego tworzywa PBT. Proces produkcji to trwały podwójny wtrysk. Dostępne jest również pełne podświetlenie RGB. Konfiguracja urządzenia odbywa się za pomocą dedykowanego oprogramowania.

Do wad należy zaliczyć wysoki profil urządzenia, które wręcz domaga się podpórki pod nadgarstki. Trudno też komukolwiek znaleźć informacje o pojemności baterii. Do podniesienia kąta wymagana jest precyzyjna podstawka, którą łatwo zgubić.

ENDORFY Thock Compact Wireless kosztuje 329 zł

HyperX Alloy Origins

Warto rozważyć również serię Alloy Origins firmy HyperX. Występuje ona w różnych rozmiarach i wariantach. Są opcje pełnowymiarowe, Core, TKL (Core) i 60%. Te dwie opcje są szczególnie warte uwagi, ponieważ są kompaktowe i posiadają nakładki na klawisze z PBT. Dzięki temu są niezwykle wytrzymałe.

Producent deklaruje, że każdy model posiada N-Key Rollover,Anti-Ghosting oraz częstotliwość próbkowania na poziomie 1000 Hz.

Wszystkie warianty dostępne są z przełącznikami HyperX Red, Blue lub Aqua. Trzeba pamiętać, że modele z innymi niż liniowe Redy trudniej znaleźć w polskiej dystrybucji. Wszystkie te przełączniki są płynne w działaniu i mają szybki czas aktywacji na poziomie 1,8 mm.

Aluminiowa obudowa jest rzadkością w tym przedziale cenowym. Jednak w środku wyłożona jest plastikowymi przekładkami. To w nie wkłada się śruby, łączące spód z płytą montażową. Stabilizatory płyty są smarowane. W zależności od modelu, może to być smarowanie słabe lub akceptowalne.

Klawiatura oferuje także trzystopniową regulację kąta nachylenia oraz możliwość odłączenia kabla USB-C. Każdy z przełączników wyposażony jest w bardzo jasne diody LED RGB. Producent dostarcza oprogramowanie NGENUITY, które pozwala na regulację klawiatury. Przełączniki wystają ponad obudowę, co dla jednych może być atrakcyjne, ale dla innych nie.

Rozmiar, który wybierzesz, będzie determinował cenę. HyperX Alloy Origins 60 wyceniono na 399 zł, a HyperX Alloy Origins 64 na 489 zł. Marka, której właścicielem jest HP, zapowiedziała niedawno wydanie pełnowymiarowych i większych wersji z mocniejszymi nakładkami. Nie są one jednak jeszcze dostępne w polskiej dystrybucji.

RAZER DeathStalker V2

Najlepszym sposobem na zmniejszenie odległości potrzebnej do aktywacji przełącznika jest zmniejszenie skoku. Moją kolejną propozycją jest niskoprofilowa RAZER DeathStalker V2, która bazuje na przełącznikach optycznych. Istnieją trzy wersje tej klawiatury: pełnowymiarowa Pro, full-size Pro oraz TKL Pro. Przyrostek "Pro" pozwala na pracę w trybie bezprzewodowym. Ze względu na mniejsze rozmiary, gracze preferują opcję TKL Pro.

W zależności od wariantu, przełączniki w tym modelu mogą być klikalne lub liniowe. Oba modele wyróżniają się ponadprzeciętną gładkością i niespotykaną trwałością. Model liniowy posiada wyciszające gumki, które redukują hałas klawiatury. Model klikalny aktywuje się w odległości 1,2 mm, natomiast aktywacja następuje w odległości 1,5 mm. Oba mają skok mniejszy niż 3 mm.

Choć nie podano częstotliwości próbkowania, to producent uwzględnił N-Key Rollover czy Anti-Ghosting. Można się jednak spodziewać, że model ten będzie miał polling rate na poziomie 1000 Hz, jak niemal wszystkie produkty RAZER.

Konstrukcja RAZER DeathStalker 2 składa się z plastikowej obudowy z metalową płytą montażową. Dzięki temu całość jest bardzo sztywna. Przełączniki posiadają nakładki wykonane z tworzywa ABS i lakierowane. Jest to dziwny wybór producenta, gdyż podwójny wtrysk i PBT mają lepsze notowania pod względem trwałości. RAZER twierdzi, że takie rozwiązanie jest znacznie trwalsze niż mogłoby się wydawać.

Kabel można odłączyć, a wersja Pro pozwala na podłączenie urządzenia przez Bluetooth lub 2.4GHz. Ze względu na niższą latencję, gracze będą preferować to drugie rozwiązanie. Klawiatura ta oferuje również wygodę trzystopniowej regulacji kąta nachylenia poprzez rozkładane nóżki.

Istnieje wiele opcji kolorowego podświetlenia. Jest ono jasne i dobrze radzi sobie z każdym kolorem. Do pobrania dostępne jest również oprogramowanie RAZER Synapse. To oprogramowanie pozwala skonfigurować działanie klawiszy i diod RGB, a także inne funkcje.

Stabilizatory nie są odpowiednio nasmarowane i będą tykać po każdym dłuższym wciśnięciu klawisza. Klikające przełączniki tej klawiatury mogą być irytujące. Połączenie bezprzewodowe w tym modelu nie jest najlepsze, chyba że odbiornik zostanie umieszczony tuż za klawiaturą.