Mysz jest nieodłącznym elementem wyposażenia każdego komputera, pozwala nam na łatwe i szybkie poruszanie się po interfejsie. Wiele firm produkuje myszki o różnych specyfikacjach, jedną z nich jest Hama. Ta niemiecka firma oferuje szeroką gamę myszek, od prostych i tanich po bardziej zaawansowane modele dla graczy. W tym artykule przedstawimy najważniejsze cechy i różnice pomiędzy poszczególnymi myszkami firmy Hama, aby pomóc w wyborze odpowiedniego modelu dla potrzeb użytkownika.

Hama MW-900

Mysz wyposażona została w sensor laserowy, czterostopniową regulację czułości oraz siedem reprogramowalnych przycisków. Odbiornik USB można schować wewnątrz obudowy urządzenia, aby zaoszczędzić miejsce podczas podróży. Użytkownik może wybierać spośród pięciu opcji kolorystycznych.

Najnowszy model niemieckiego producenta Hama jest lekki i nieco większy (wymiary 7,2x12,3x4 cm), ale nie jest toporny. Działa poprzez połączenie radiowe (zasięg 10 metrów), więc nie trzeba się martwić o niewygodne okablowanie. Można go używać na niemal wszystkich powierzchniach.

Mysz jest przeznaczona dla praworęcznych użytkowników, posiada laserowy sensor i czterostopniową regulację. Gracze i graficy komputerowi będą zadowoleni z ustawienia DPI na poziomie 3200. Jednak swobodne przeglądanie stron internetowych i praca z dokumentami tekstowymi będą wymagały ustawienia czułości na poziomie 1200 - 600 DPI.

7 przycisków pozwala na wygodną obsługę. Mysz posiada czterokierunkowe kółko przewijania, które umożliwia przewijanie w poziomie i w pionie. Główne przyciski są ciche i łatwe w użyciu, nawet po długich godzinach spędzonych przed komputerem. Przyciski przeglądarki ułatwiają powrót do poprzedniej strony lub przejście do następnej. Podobnie jak możliwość przeprogramowania środkowego przycisku myszy, również została uwzględniona. Można go dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Warto zauważyć, że odbiornik USB można schować wewnątrz obudowy myszy, aby zaoszczędzić miejsce.

Nie trzeba się martwić o oszczędność energii. Gdy mysz nie jest używana przez jakiś czas, może przejść w tryb uśpienia. Mysz posiada również osobny przełącznik, który pozwala na całkowite wyłączenie jej po zakończeniu korzystania z komputera. Lampka kontrolna zasygnalizuje nam, że musimy się naładować.

Hama MW-500

Sensor Blue Wave może być używany na niemal każdej powierzchni. Przyciski przeglądarki pozwalają na ułatwienie nawigacji poprzez obsługę funkcji Next/Back w przeglądarce internetowej. Przełącznik DPI do regulacji prędkości kursora. W obudowie myszy można przenosić kompaktowy odbiornik USB. Możesz wygodnie pracować dzięki cichym przyciskom Ergonomiczny kształt jest idealny dla osób praworęcznych i tworzy wygodne środowisko pracy. Inteligentne zarządzanie energią aktywuje tryb czuwania, gdy nie jest używany. Mysz może być używana energooszczędnie dzięki temu, że posiada oddzielny przełącznik zasilania. Mysz może być używana na każdej płaskiej powierzchni dzięki czujnikowi Blue Wave. Przyciski przeglądarki umożliwiają szybkie i sprawne przeglądanie stron internetowych - z funkcją "cofnij" i "przejdź dalej". Przełącznik czułości DPI do regulacji prędkości kursora: 800/1200/1600 Nano odbiornik - mały i kompaktowy - nie będzie przeszkadzał w pracy komputera podczas użytkowania i może być tam przechowywany na stałe. Ty i Twoi współpracownicy będziecie cieszyć się nieprzerwaną, relaksującą pracą dzięki cichym przyciskom głównym. Ergonomiczny kształt myszy dobrze leży w dłoni i pozwala na wygodną pracę użytkownikom praworęcznym. Inteligentne zarządzanie energią aktywuje tryb czuwania, gdy nie jest ona używana. Przełącznik zasilania pozwala na energooszczędne korzystanie z myszy.

Hama EMW-500

Każdy, kto kiedykolwiek widział już ergonomiczną mysz, wie czego można się po niej spodziewać. Niektórym kojarzy się ona ze statkiem kosmicznym, innym zaś z żaglówką. Spód myszy jest szeroki i odchudzony do góry, dzięki czemu dłoń spoczywa na nim nie tak płasko jak w przypadku standardowych gryzoni, ale pod kątem 45 stopni. Lewa strona myszki (patrząc od tyłu), posiada duże wyprofilowanie na kciuk, dwa przyciski boczne oraz przyciski główne, a także rolkę i przycisk regulujący czułość sensora. Przy projektowaniu kształtu gadżetu uwzględniono również lekkie wyprofilowanie obszaru dla palca serdecznego i małego, które normalnie nie biorą udziału w korzystaniu z myszy. Myszka ze względu na swój unikalny kształt jest przeznaczona tylko dla użytkowników praworęcznych. Hama nie przewidziała wersji dla osób leworęcznych.

EMW500 Ergonomic jest w całości wykonana z czarnego tworzywa sztucznego. W ogóle nie jest to plastik, co mnie zaskoczyło. Powierzchnia myszy jest matowa i czuć lekką "gumowatość" plastiku. Dzięki temu bardzo wygodnie trzyma się ją w dłoni. Materiały użyte do produkcji myszy są podatne na zabrudzenia. Można to zauważyć już po kilku minutach użytkowania. Przełącznik DPI oraz przyciski boczne wykonane są z błyszczącego, gładkiego plastiku. Nie gryzie się to jednak z myszką. Boki kółka myszy zostały ozdobione srebrnymi wstawkami. Górna część została pokryta gumą.

Na spodzie "gryzonia" znajdują się trzy ślizgacze. Sprawdzają się one na wszelkiego rodzaju podkładkach, ale po powierzchni biurka myszka nie jest już w stanie ślizgać się tak ochoczo. Można wyczuć pewien opór. Na spodzie znajduje się klapka z miejscem na baterie oraz miejsce na nadajnik USB. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie gubią zbyt często swojego przedmiotu. Myszkę można również włączyć lub wyłączyć poprzez wciśnięcie małego przycisku. Nie musisz się obawiać, że myszka nie wyłączy się, gdy zapomnisz. EMW-500 Ergonomic może wejść w tryb uśpienia, a obudzić ją można poprzez kliknięcie przycisku lub krótkie poruszenie myszką.

Myszka świetnie sprawdza się w codziennej pracy biurowej. Jestem przekonany, że będzie służyć dożywotnio, jeśli ktoś poświęci 2-3 dni na przyzwyczajenie się do nietypowego chwytu. Mam wrażenie, że mysz jest dobrze wyprofilowana. W zasadzie moja prawa ręka czuje się mniej obciążona i napięta niż podczas korzystania z gryzonia o tradycyjnej formie. To dobry znak, że Ergonomica przynosi długotrwałe pozytywne efekty.

Mysz nie nadaje się jednak dla zapalonych graczy. Niska precyzja myszy i niskie DPI mogą rozczarować zapalonych graczy. Mysz jest też lekka, mimo że ma w środku baterię. To może nie odpowiadać każdemu. Hama nigdy nie próbowała sprzedawać swojej myszy jako urządzenia dla graczy, więc nie można narzekać.

Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z ergonomicznej myszy i nie chcesz wydać dużo pieniędzy, zniechęcić się dodatkami i skończyć z myszką w kącie, warto wydać mniej niż PS80 i przyjrzeć się Hama EMW500 Ergonomic.