Skompletowanie stanowiska do gier wymaga czasu. Ten czas powinien być poświęcony na poszukiwanie odpowiedniego sprzętu. Ten artykuł pomoże Ci zidentyfikować rzeczy, których powinieneś szukać podczas podejmowania decyzji o tym, które akcesoria do gier powinieneś kupić.

Akcesoria dla graczy - sprzęt dla zapalonych graczy

Jeśli jesteś prawdziwym graczem, będziesz w stanie osiągnąć wspaniałe wyniki w swoich ulubionych grach. Aby cieszyć się najlepszymi produkcjami, musisz stworzyć odpowiednie warunki. Co możesz zrobić, aby stworzyć w swoim domu strefę gamingową? Co trzeba będzie zrobić, żeby to się udało?

Istnieje wiele rodzajów akcesoriów, które mogą być wykorzystywane przez graczy. Nie sposób wymienić ich wszystkich w jednym artykule. Postanowiliśmy skupić się na tych najbardziej powszechnych i podstawowych. Za pomocą lup zbadamy parametry monitorów gamingowych, słuchawek i mikrofonów, a także klawiatur. Następnie pokażemy, na co zwracać uwagę przy wyborze gadżetów i sprzętu.

Jakie akcesoria gamingowe warto kupić? Najlepsze gadżety dla graczy PC

Klawiatura

Kiedy myślisz o tym, jakie akcesoria do stanowisk gamingowych mogą Ci się przydać, pierwsza do głowy przychodzi dobra klawiatura. Zanim podejmiesz decyzję, zastanów się, jakie jest przeznaczenie sprzętu. Przy opisie klawiatur często pojawiającym się parametrem jest jej rodzaj. Można bowiem wyróżnić modele membranowe i mechaniczne.

Mechaniczna

Klawiatura mechaniczna jest najlepsza, jeśli planujesz używać jej codziennie przez długie godziny, np. do gier lub pisania na klawiaturze.

Typ mechaniczny charakteryzuje się również szybkim czasem reakcji. To dobry wybór dla graczy, którzy lubią dynamiczne tytuły, gdzie wiele zależy od minutowych różnic czasowych. Klawisze są czułe i aktywują się przy nacisku wynoszącym zaledwie 2 milimetry. Są też niezwykle trwałe - żywotność niektórych modeli sięga 50 milionów uderzeń. Klawiatury mechaniczne nie są jednak dla każdego, ponieważ wydają głośniejszy dźwięk klikania niż klawiatury membranowe.

Ich cena to największa wada klawiatur mechanicznych. Jest ona z pewnością droższa od klawiatur membranowych. Ten typ oferuje jednak duży komfort użytkowania i wieloletnią trwałość. Dobrym przykładem jest klawiatura mechaniczna Tracer Gamezone Stinger87. Model ten posiada podświetlenie LED oraz technologię anti ghosting. Ma ona zapobiegać rejestrowaniu dodatkowych smug podczas jednoczesnego wciskania wielu klawiszy.

Rzadkością są klawiatury bezprzewodowe. Urządzenie Tracer SmartRF to bezprzewodowa wersja klawiatury mechanicznej. Klawiatura jest niedroga i wyposażona w touchpad. Jest to dobry wybór dla okazjonalnych graczy, którzy używają klawiatury do innych celów.

Słuchawki

Słaba propagacja dźwięku może sprawić, że nawet najbardziej emocjonująca rozgrywka stanie się bezużyteczna. Dobre słuchawki rozwiążą ten problem. Powinny one być obecne na biurku każdego gracza. Jest kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu. Słuchawki gamingowe różnią się od tych, które można wykorzystać do słuchania muzyki. Oba typy powinny zapewniać dobrą izolację dźwięku i wygodne poduszki, najlepiej całkowicie zakrywające uszy.

Wyróżnikiem w wariantach gamingowych jest wyeksponowany mikrofon. Mikrofon ten wykorzystywany jest podczas drużynowych gier online. Ważne jest, aby pałąk, który znajduje się na końcu słuchawki, był trwały. Jest on często wyginany, przekładany i strojony, aby zebrać jak najwięcej dźwięku w ciągu dnia. W zależności od modelu można całkowicie zdjąć pałąk, złożyć go lub schować do obudowy.

Ważnym elementem jest również złącze. Złącze jest tym, co odróżnia kabel USB od minijacka 3,5 mm. Modele bezprzewodowe są zazwyczaj droższe. Nie musisz się martwić o kompatybilność słuchawek z kartą dźwiękową komputera. Warto sprawdzić, czy słuchawki mają odłączany przewód. Pozwoli to uniknąć przedwczesnego zerwania.

Na rynku jest wiele słuchawek dla graczy w rozsądnych cenach. Godny polecenia jest model Viro od firmy SPC Gear. Słuchawki te posiadają opasłą konstrukcję, dzięki której dźwięk nie wycieka na zewnątrz. Słuchawki doskonale tłumią również hałas z otoczenia. Obudowa posiada odłączany mikrofon ze złączem minijack 3,5mm.

Mikrofon

Granie online będzie zazwyczaj możliwe dzięki mikrofonowi wbudowanemu w Twój zestaw słuchawkowy. Jeśli jednak streamujesz lub tworzysz podcast, warto zainwestować w samodzielne urządzenie. W sklepach można znaleźć dwa rodzaje mikrofonów: pojemnościowe lub dynamiczne.

Pojemnościowy

Ten typ wykorzystywany jest przede wszystkim w studiach nagraniowych. Ten typ świetnie sprawdza się również w streamingu. Mikrofony pojemnościowe są bardzo czułe. Są jednak mniej odporne na uszkodzenia.

Dynamiczne

Mikrofony dynamiczne mogą być wykorzystywane także w plenerze, na przykład na koncertach. Wyróżnia je odporność na sprzężenia i wysokie dźwięki, utrudniające nagrywanie hałasu wokół. Są również odporne na uszkodzenia ze względu na prostszą konstrukcję.

Jeśli chcesz sparować mikrofon z komputerem, model zasilany kablem zapewni bezstratny transfer danych i wyeliminuje opóźnienia. Przy wyborze mikrofonu zwróć uwagę na pasmo przenoszenia. Im szerszy zakres, tym więcej niuansów możesz nagrać. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę kierunek nagrywania.

Mikrofon o charakterystyce kardioidalnej (zwanej również nerkowatą) zapewni Ci najlepszą jakość dźwięku. Mikrofony te mają duży obszar odbioru dźwięku wzdłuż swojej osi i maksymalne tłumienie przy 180 stopniach poza osią. Mikrofony te są popularne wśród streamerów, graczy i twórców wideo. Mikrofon SPC Gear SM900 oferuje takie cechy i jest świetnej jakości.

Kierownica gamingowa

Gry wyścigowe to bardzo popularny typ produkcji. Wynika to po części z nagłego wzrostu zainteresowania symulatorami, które mogą również wcielać się w różne serie wyścigowe. Mądrą decyzją jest zainwestowanie w najlepszy sprzęt, który zwiększy przyjemność z jazdy.

Symulatory, które zapewniają realistyczne modele pojazdów i fizykę to nie wszystko. Można również bawić się z kołem gry, jeśli chodzi o gry operacyjne i zręcznościowe. Te urządzenia można skonfigurować tak, aby spełniały konkretne potrzeby. Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Gadżet ten jest podobny do kierownic samochodowych pod tym względem, że posiada kąt obrotu. Może obracać się w zakresie od 180deg do 270deg. Możesz obracać kierownicą dwa razy częściej niż w przypadku droższych kierownic. Zauważysz również płynniejsze prowadzenie samochodu, gdy wykonasz precyzyjne ruchy.

Istnieje wiele opcji kierownic na rynku. Jednak Tracer Drifter jest najlepsza. Na sprzęcie znajduje się 12 przycisków, a także skrzynia biegów i dwa pedały funkcyjne. Kierownica Tracer może obracać się pod kątem 270deg

Mysz

Charakterystyczny design myszy gamingowej sprawia, że wyróżnia się ona na tle innych. Posiada wyprofilowane boki oraz dodatkowe przyciski, którym można przypisać osobne funkcje, co zwiększa jej funkcjonalność. Posiada wyższą precyzję DPI niż modele biurowe. Gadżet ten może również zmieniać rozdzielczość, dostosowując ją do potrzeb użytkownika.

Myszki bezprzewodowe jeszcze do niedawna były tematem budzącym niepokój wśród graczy. Wynikało to z faktu, że sprzęt bez przewodu charakteryzował się znacznie wolniejszym czasem reakcji. Obecnie różnice te są niemal niezauważalne. Akcesoria bezprzewodowe są coraz bardziej popularne i trafiają na biurka graczy.

Na rynek zaczęły trafiać również profilowane myszki dla prawo- i leworęcznych użytkowników. Przyciski z każdej strony są wyznaczone przez ich budowę. Mysz komputerowa Razer Basilisk to model godny polecenia. Może się ona pochwalić współczynnikiem precyzji do 16 000 DPI, a także 8 programowalnymi przyciskami.

Monitor

Monitor to najważniejsze akcesorium w kategorii akcesoriów komputerowych potrzebnych graczom. Istnieje wiele rodzajów monitorów. Istnieją dwa rodzaje monitorów: zakrzywione lub całkowicie płaskie. Cechą wyróżniającą te drugie jest brak ewentualnych zniekształceń perspektywy. Monitory można również wyróżnić ze względu na rodzaj i typ matrycy. Mamy tu na myśli trzy typy.

  • IPS - IPS to świetna opcja dla osób, które uwielbiają piękny obraz w grach i grafice komputerowej.
  • TN - Najczęściej stosowane w biurach, nie odwzorowują kolorów tak dobrze jak IPS.
  • VA - Gwarantuje świetne odwzorowanie czerni, dzięki czemu obraz wydaje się bardzo głęboki.

Przy wyborze monitora ważna jest rozdzielczość ekranu. Rozdzielczość nie powinna być niższa niż Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Ważna jest również częstotliwość odświeżania monitora, czyli inaczej mówiąc jego taktowanie. Z tym parametrem związane jest pojęcie wyświetlanych klatek/sekundę (FPS). Ważne jest, aby Twój monitor miał częstotliwość taktowania co najwyżej 75 Hz. Pozwoli Ci to na uzyskanie dobrych efektów wizualnych w wielu współczesnych tytułach, które zazwyczaj mają 60 FPS.