Smartfon lub tablet może utrudniać oglądanie filmów na dużym ekranie. Nic straconego, jeśli mamy tylko port USB. Można zastosować przejściówkę, która pozwoli na podłączenie go do portu HDMI. Wiele zależy od tego, jakie produkty wybierzemy. Ważne jest, aby przed dokonaniem ostatecznego zakupu rozważyć wszystkie istotne czynniki.

Po pierwsze, warto wiedzieć, że adapter USB-HDMI działa tylko z urządzeniami, które obsługują technologię MHL. Jeśli Twój telewizor z nią nie współpracuje, będziesz potrzebował dodatkowego złącza micro USB-USB.

Jak wybrać adapter USB i micro USB do HDMI?

Adapter pozwala nam na bezstratne wyświetlanie obrazu z urządzenia mobilnego na ekran telewizora. Nie musimy się martwić o stratny przesył, ponieważ transmisja obrazu jest nieskompresowana.

Dobry kabel USB do HDMI może również przesłać dźwięk ze smartfona do telewizora. Wysokiej jakości produkty mogą przesyłać dźwięk na wiele kanałów. Adapter USB-HDMI może również podłączyć zewnętrzną kartę graficzną do urządzenia (takiego jak laptop). Ten konwerter USB HDMI może być również wykorzystany do podłączenia zewnętrznego monitora lub dysku twardego do laptopa.

Jak widać, opcji jest wiele. Ważne jest, aby kupować produkty wysokiej jakości, które są kompatybilne ze sprzętem, aby zapewnić prawidłową transmisję. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

  • Typ. Dotyczy to zarówno standardów znajdujących się na każdym z końców. Najpopularniejsze interfejsy USB to 2.0 i 3.0, ale dostępne są również specjalne modele dla portów USB typu C (stosowane m.in. w laptopach Apple). HDMI to połączenie standardów 1.4 i 2.0. Warto przyjrzeć się nowszym modelom, ponieważ oferują one transmisję wideo w rozdzielczości 4K przy wyższej częstotliwości odświeżania.
  • Rodzaje wtyczek W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma opcjami. Najczęściej konwerter USB na HDMI występuje w formacie wtyczki. Oznacza to, że po jednej stronie znajdziesz męskie złącze USB, a po przeciwnej stronie żeńskie złącze HDMI. Aby z niego skorzystać, potrzebny będzie kabel HDMI-HDM. Ten kabel posłuży do ułożenia adaptera na telewizorze. Adaptery Apple, jak i innych producentów, często posiadają dodatkowe wejścia, takie jak USB typu A lub C. Inną opcją jest konfiguracja wtykowa. Jest to standardowy kabel, który posiada zarówno złącze USB, jak i złącze HDMI.
  • Długość. Odległość między urządzeniami jest kluczowym parametrem do rozważenia. Należy zauważyć, że konwerter wtyczki USB na HDMI jest często bardzo krótki. Dostępne są jedynie kable o długości kilku metrów (często nawet do 5 metrów).
  • Obsługiwane rozdzielczości Nie wszystkie adaptery mogą obsługiwać wideo 4K. Dostępnych jest wiele modeli, które można dostosować do sygnałów Full HD i HD. Zwróć uwagę na częstotliwość odświeżania.
  • Audio. W sklepach znajdziesz adaptery, które mogą obsługiwać dźwięk 5.1 i 7.1. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy i jakie urządzenia posiadamy.
  • Jak podłączyć adapter USB-HDMI do komputera?
  • W tych produktach, jak już wspomnieliśmy, wykorzystywana jest technologia MHL. Złącze USB lub micro USB podłączamy do smartfona. Końcówkę HDMI podłączamy bezpośrednio do telewizora.

Przed zakupem adaptera należy sprawdzić, czy jest on kompatybilny z danym modelem telefonu. Taką informację powinien podać producent adaptera. Telewizor nie musi wspierać tej technologii. Wystarczy, że tablet lub smartfon ją posiada. Połączenie będzie jednak działać nawet wtedy, gdy wymagane będzie dodatkowe zasilanie.

Jaki jest koszt przejściówki z USB-C na HDMI?

Cena urządzenia będzie zależała od specyfikacji i ogólnej jakości. Podstawowe modele można kupić już za około 20 złotych. Ceny bardziej rozbudowanych modeli, np. z dodatkowymi wejściami lub wyższej jakości, mogą wahać się od 40 do kilkuset złotych. Cena adaptera świadczy o jego jakości.

Nie warto przepłacać za najtańsze adaptery, gdyż mogą one oferować jedynie przeciętną jakość połączeń. Unikaj kupowania produktów z nielicencjonowanych sklepów lub bazarów. Takie miejsca sprzedają adaptery za niewiele, co może stanowić poważne zagrożenie. Lepiej jest wydać nieco więcej, aby otrzymać adapter, który nie spowoduje żadnych szkód.