Często komunikujesz się z bliskimi przez internet? A może lubisz nagrywać podcasty? Mikrofon do komputera może pełnić wiele funkcji, więc warto dopasować do niego swoje potrzeby. Ten artykuł pomoże Ci wybrać odpowiedni sprzęt i na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Mikrofon - Jedno z najważniejszych urządzeń

Wiele osób nie wyobraża sobie swojego codziennego życia bez komputerów, przenośnych i stacjonarnych. W ostatnich latach wiele osób przeniosło swoją pracę do domu, udowadniając, że komputery są niezbędne do wykonywania codziennych zadań. Urządzenia te nie kończą się na wbudowanej pamięci, karcie pamięci czy dysku twardym. Nawet prosty mikrofon może znacznie rozszerzyć możliwości tego niezbędnego urządzenia. Jaki mikrofon należy zastosować do komputera? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz, ile masz pieniędzy na zakup sprzętu i jakie jest przeznaczenie urządzenia. Jeden mikrofon jest potrzebny do swobodnych rozmów ze znajomymi, a inny do codziennych rozmów konferencyjnych w pracy. Inny mikrofon jest wymagany do nagrywania ścieżki dźwiękowej dla różnych typów nagrań. Ten poradnik pomoże Ci zrozumieć różne rodzaje mikrofonów, sposób ich wykorzystania i dobrać do nich odpowiedni sprzęt.

Jakie są typy mikrofonów, których można używać z komputerem?

Zanim rozpoczniesz poszukiwania odpowiedniego mikrofonu do komputera, musisz zastanowić się, do czego właściwie jest Ci on potrzebny. Do rozmów internetowych idealnie nadaje się tradycyjny mikrofon o podstawowych parametrach. Gdy szukasz sprzętu do nagrywania filmów lub podcastów, koniecznie zwróć uwagę na inne produkty. Pozwoli Ci to uzyskać lepszą jakość dźwięku, która nie wymaga większej obróbki. Gracze będą potrzebowali słuchawek, które posiadają mikrofon do podłączenia do komputera lub mają bardzo wysokie parametry techniczne. Zapewnia to doskonałą komunikację bez zakłóceń i szumów.

Istnieje wiele opcji mikrofonów, które mogą nagrywać dźwięk z komputera. Istnieją zarówno mikrofony przewodowe, jak i bezprzewodowe. Są one połączone ze sobą w różny sposób, co omówimy w dalszej części artykułu.

Istnieją dwa rodzaje mikrofonów do komputerów: pojemnościowe i dynamiczne. Działają one w różny sposób. Te pierwsze tworzą dźwięk poprzez drgania membrany. Jest to podobne do tradycyjnych głośników. Są one bardziej wytrzymałe, odporne na wilgoć i inne czynniki zewnętrzne. Dzięki temu nie pojawiają się zakłócenia czy szumy. Wykorzystywane są do wzmacniania dźwięku bębnów i gitar podczas koncertów. Mikrofony pojemnościowe z drugiej strony produkują nagrania lepszej jakości, dlatego są wykorzystywane przez profesjonalne studia nagrań. Z reguły są droższe od mikrofonów dynamicznych, są głośniejsze i bardziej czułe na głośne dźwięki.

Mikrofon bezprzewodowy

Mikrofony bezprzewodowe są popularne dla casualowych użytkowników, czyli osób, które używają mikrofonu tylko okazjonalnie i nie wymagają wysokiej jakości przetwarzania dźwięku. Nadają się dla osób, które używają mikrofonu do rozmowy ze znajomymi lub współpracownikami, ale nie wymagają krystalicznie czystego dźwięku. Nie musi to jednak oznaczać, że mikrofon bezprzewodowy będzie dawał słabą jakość dźwięku. Ogólnie przyjmuje się, że wysokiej jakości mikrofony są przewodowe, aby uniknąć nagłych wyładowań lub zakłóceń w transmisji danych. Jakie są zalety mikrofonów bezprzewodowych? Po pierwsze, mikrofony bezprzewodowe są wolne od kabli, które mogą być zbyt długie i się plątać, lub zbyt krótkie i niewygodne w użyciu. To może być odpowiedni mikrofon dla Ciebie, jeśli szukasz czegoś, co jest zarówno wygodne, jak i dobrej jakości.

Mikrofon przewodowy

Wielu osobom mikrofony przewodowe kojarzą się z wysoką jakością. Jednak wcale nie musi tak być. Ryzykujesz, że kupisz sprzęt niskiej jakości z nieznanego źródła, który zarejestruje więcej trzasków i dźwięków niż Twojego głosu. Dotyczy to zarówno mikrofonów przewodowych, jak i bezprzewodowych. Jakie są najlepsze sposoby na połączenie sprzętu z komputerem za pomocą kabla? Najpopularniejsze opcje to USB, 3,5 mm mini jack i trzypinowy XLR. Zanim kupisz mikrofon, sprawdź, czy Twój komputer ma odpowiednie złącze. Może się okazać, że tego, którego szukasz, nie ma. Powinieneś również zastanowić się, czy wejścia, które posiadasz są wystarczające. Może się okazać, że porty USB w komputerze są zajęte przez dysk zewnętrzny, mysz i klawiaturę. Powinieneś zaopatrzyć się albo w nowy mikrofon, albo w koncentrator USB. Przewodowy mikrofon ma tę zaletę, że przyspiesza transfer danych i zapewnia stabilność. Możesz po prostu podłączyć mikrofon do komputera i nie musisz się martwić o ładowanie baterii lub wymianę baterii.

Szukasz mikrofonu pojemnościowego lub dynamicznego?

Odpowiedzmy sobie na pytanie: mikrofon pojemnościowy czy dynamiczny? Te typy urządzeń różnią się ze względu na sposób, w jaki narzędzie przetwarza dźwięk. Mikrofony pojemnościowe wykorzystują fale dźwiękowe do oddziaływania na membranę, która przesuwa się bliżej lub dalej od innej elektrody. Dzięki temu system rozpoznaje zmiany częstotliwości i przetwarza je. Wariant dynamiczny również ściąga dźwięk na membranę. Zmienia to częstotliwość wytworzonego pola magnetycznego. Zmiany te są rejestrowane i przetwarzane na dane o danym dźwięku. Jak to się przekłada na praktykę

Mikrofony pojemnościowe są wrażliwe na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, wilgoć, a także szumy i sprzężenia. Choć tego typu mikrofony są częściej stosowane w profesjonalnych warunkach, to nie ma problemu z używaniem ich w domu.

Choć mikrofony dynamiczne są bardziej odporne na szumy, to jednak wytwarzają dźwięk niższej jakości. Mikrofon pojemnościowy będzie produkował lepszą jakość dźwięku, jeśli szukasz mikrofonu o wysokiej jakości dźwięku. Oba typy nadają się do użytku domowego. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę kryteria wielkości, wyglądu i sposobu ich podłączenia.

Jaki kierunek wybrać dla mikrofonu?

Kierunkowość to ważny parametr dla mikrofonów. Informuje on o tym, jak sprzęt zbiera dźwięki z różnych kierunków. Warto zwrócić baczną uwagę na ten parametr przy zakupie sprzętu. Istnieją mikrofony kierunkowe, które mają za zadanie zbierać dźwięk tylko z jednego kierunku. Reszta będzie dobrze wytłumiona. Do profesjonalnego nagrywania filmów czy wywiadów preferowane są mikrofony dookólne. Rejestruje on dźwięk ze wszystkich stron, więc sprawdza się dobrze, gdy obecna jest więcej niż jedna osoba. W sklepach można znaleźć mikrofony dwukierunkowe, które zbierają dźwięk zarówno z przodu, jak i z tyłu.

Jak podłączyć mikrofon i komputer?

Przy wyborze mikrofonu do komputera zwróć uwagę na sposób jego podłączenia. W przypadku mikrofonów przewodowych wymagany jest kabel. Choć może nie jest to zbyt wygodne, zapewni doskonałą jakość dźwięku bez zakłóceń sygnału.

Modele bezprzewodowe mogą łączyć się z komputerem za pomocą Bluetooth. Ich wygoda jest dużym plusem, pod warunkiem, że pamiętamy o ładowaniu baterii i jej regularnej wymianie, aby dźwięk nie był przerywany.

Warto zaznaczyć, że mikrofon przewodowy, który łączy się z komputerem, posiada specjalne złącze, które umożliwia połączenie go z urządzeniem. Standardowym rozwiązaniem jest wtyczka USB lub mini-jack. W studiach nagraniowych i bardziej zaawansowanych modelach znajdziesz również złącze XLR. Wtyczka ta nie jest często stosowana w tradycyjnych komputerach, więc warto zainwestować w przejściówki lub wybrać inny rodzaj sprzętu.

Który z nich będzie dla Ciebie najlepszy?

W zależności od tego, na jaki rodzaj mikrofonu zwracasz uwagę i do jakich celów będzie on służył, możesz wybrać sposób montażu odpowiadający Twoim potrzebom. Przykładowo mikrofony studyjne mogą być montowane na specjalnych, stabilnych statywach, które pozwalają na przenoszenie sprzętu ze sobą. Ważne jest, aby cała konstrukcja miała mocowanie antywstrząsowe, a podstawa była bardzo ciężka. Takie połączenie zapewnia nagrywanie dźwięku w idealnych warunkach. Niektóre modele posiadają osłony z gąbki, które zapobiegają nadmiernemu podmuchowi lub syczeniu do mikrofonu. Mikrofon komputerowy do nagrywania śpiewu łatwiej jest trzymać w dłoni i pozwala na pełną swobodę. Istnieją również modele typu 2 w 1. Takie modele można zdjąć ze statywu

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mikrofonu?

Potrzebujesz dobrej jakości dźwięku, bez względu na to, czy używasz tradycyjnego sprzętu do wideorozmów, czy mikrofonu komputerowego do śpiewania, Ma na to wpływ wiele parametrów technicznych, takich jak impedancja. Im niższa impedancja, tym mniej szumów i zakłóceń. Ważne są również mikrowoltowe parametry. Mikrofon, który ma niską czułość będzie zbierał mniej dźwięków z otoczenia. Ważna jest również charakterystyka częstotliwościowa.