W dzisiejszych czasach klawiatura jest nieodzownym elementem każdego komputera. To właśnie dzięki niej możemy w łatwy sposób wprowadzać dane i komunikować się z naszym urządzeniem. W sklepie Media Expert dostępnych jest wiele różnych modeli klawiatur, które różnią się między sobą pod względem wyglądu, funkcjonalności oraz ceny. W artykule przyjrzymy się bliżej niektórym z nich, aby pomóc w wyborze odpowiedniej klawiatury dla naszych potrzeb.

Klawiatura Logitech G413 TKL SE

Trudno narzekać na cokolwiek, zaczynając od wyposażenia. Trwałość urządzenia gwarantuje konstrukcja ze stopu aluminium. Klawisze posiadają również nakładki wykonane z PBT, który jest jednym z najtrwalszych materiałów. Materiał ten jest odporny nie tylko na zużycie, ale również na wysoką temperaturę. Klawiatura była wygodna w użytkowaniu podczas gorących dni. Klawisze są łatwe do utrzymania w czystości. Klawiatura pozbawiona jest również bocznych klawiszy numerycznych. Logitech oferuje również większe wersje klawiatury.

Dzięki sprężynowym przełącznikom mechanicznym można grać we wszystkie rodzaje gier komputerowych. Czas reakcji jest szybki i "zabójczo szybki", czyli taki jak powinien być. Anti-ghosting to funkcja, w którą wyposażona jest klawiatura. Dzięki niej możemy wcisnąć do 6 klawiszy jednocześnie. Jak sprawdziłem, działa bez zarzutu. Odległość aktywacji przełącznika sprężynowego Romer G wynosi 1,5 milimetra, a całkowity zakres ruchu - 3,2 milimetra. Siła aktywacji wynosi około 50g. Według producenta, żywotność przełącznika wystarcza na 70 milionów naciśnięć.

Graczom, którzy nie lubią RGB, spodoba się podświetlenie. Białe podświetlenie LED w G413 TKLSE jest bardzo przyjemne dla oczu i jest łatwe w obsłudze. Klawiatura wygląda elegancko w ciemności dzięki wyraźnej widoczności.

Klawiatura była przydatna zarówno do grania, jak i do pracy. Klawiatura była świetna do rozrywki w strzelankach takich jak Valorant. Była nieco wolniejsza niż inne klawiatury, które testowałem. Ta klawiatura jest przeznaczona dla graczy. Byłem pod wrażeniem podświetlenia LED. Wiele klawiatur dla graczy ma RBG, co pozwala na wybór spośród wielu kolorów. Każdy z nas ma swój ulubiony. W tym przypadku zwykłe białe podświetlenie jest wystarczające i nawet mnie jako użytkownika klawiatury zadowoliło. Jedyne na co muszę narzekać to brak miejsca pod klawiaturą na kabel. Jest on dość długi.

Logitech G413TKL SE to solidna i wytrzymała klawiatura mechaniczna. Jej design nie rzuca się w oczy, ale podświetlenie LED sprawi, że będzie się wyróżniać na tle konkurencji RGB. Jak najbardziej zachowany jest stosunek ceny do jakości.

Klawiatura MSI Vigor GK30

MSI Vigor GK30 dotarł w szczelnie zamkniętym, większym i bardziej bezpiecznym pudełku. Jest to ważne, ponieważ pokazuje, że firma dba o każdy szczegół, w tym o opakowanie i wysyłkę. W zawartości pudełka znajdziemy klawiaturę oraz instrukcję obsługi.

Klawiatura MSI Vigor GK30 posiada bardzo trwałą konstrukcję w kolorze czarnym. Logo firmy znajduje się pod spacją. Posiada ona również przycisk, który pozwala na sterowanie całą klawiaturą. (Więcej szczegółów znajdziecie poniżej). Warto się jej przyjrzeć, bo to coś nowego, dodatkowego i fajnego do zabawy.

Jest to sprzęt przewodowy, gumowy kabel USB z możliwością łatwego podłączenia do portu komputera. Działał bez żadnego oprogramowania. Wystarczyło wyjąć go z pudełka i podłączyć do portu USB komputera.

MSI Vigor GK30 posiada przełączniki tłokowe, które są dość nietypowymi klawiszami. To połączenie gumy i mechanizmu aktywującego przypomina klawiatury mechaniczne. Producent twierdzi, że klawisze wytrzymają 12 milionów kliknięć. Jest to dość imponujący wynik. Pamiętajmy, że standardowe klawisze mechaniczne w poziomie mogą osiągnąć 50 milionów kliknięć

Spód klawiatury posiada podstawki, które można złożyć, aby zwiększyć nachylenie. Gumowe podkładki na spodzie powstrzymują użytkownika przed ślizganiem się po blacie. Pozwala mi to na wygodną pracę i zapobiega poślizgom.

Wymiary kabla to 438 x 57% x 38 mm (długość, szerokość i wysokość) i 1042 gramy. Kabel ma długość 1,8 metra i jest bardzo wysokiej jakości.

Przyjrzyjmy się teraz podświetleniu na klawiaturze MSI Vigor GK30. Jest ono nietypowe, ponieważ zamiast diod LED w każdym klawiszu mamy 6 obszarów podświetlenia. Podświetlenie jest efektowne i płynne. Jasność można dostosować do swoich preferencji.

Klawiatura obsługuje multimedia takie jak głos, podświetlenie, regulacja głośności. Można to osiągnąć za pomocą poszczególnych klawiszy funkcyjnych oraz klawisza smoka.

Z biegiem lat przyzwyczaiłem się do klawiatury. Charakteryzuje się ona lekkim naciskiem podczas pisania i grania. Klawisze to przełączniki tłokowe, które mają 3 częściową konstrukcję mechanizmu. Zapewnia to dobre czucie klawiszy, a nawet powiedziałbym, że bardzo dobre.

Klawiaturę MSI Vigor GK30 używałem do testów przez ponad miesiąc. Dzięki temu mogłem przekonać się o wszystkich jej możliwościach, nie tylko podczas pisania na klawiaturze, ale także w grach. Przez ten czas "poznaliśmy się" bardzo dobrze i uważam, że jest to klawiatura bardzo wysokiej jakości. Podoba mi się efekt podświetlenia RGB, ale uważam, że klawisze numeryczne, które są wyżej niż litery, mogłyby być wykonane lepiej. Do minusów należy zaliczyć brak podpórki pod nadgarstki. Byłoby to znacznie wygodniejsze dla użytkownika. Sprawdzi się zarówno do pracy biurowej, jak i do gier.

Klawiatura SPC Gear GK650K Omnis

Klawiatura mechaniczna SPC Gear GK650K Omnis posiada sekcję numeryczną. Posiada zwartą i solidną konstrukcję, której podstawą jest aluminium, rolkę do regulacji głośności, magnetyczną podpórkę pod ręce (zauważalnie większą niż w GK550), konfigurowalne podświetlenie RGB oraz rozbudowane wsparcie dla oprogramowania i makr. GK650K ma służyć zarówno do gier, jak i do szkoły czy pracy. Producent zaoferował trzy rodzaje przełączników: Kailh Blue (niebieski), które mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie trzeba mieć pewność, że klawisz został wciśnięty, Kailh Brown, (brązowy), które znane są ze zrównoważonej i wszechstronnej wydajności, natomiast Kailh Red (czerwony), które charakteryzują się niezwykle szybkim czasem reakcji na wciśnięcie klawisza, co czyni je idealnymi do gier konkurencyjnych.

Konstrukcja SPC Gear GK650K Omnis zawiera wyżej wymienione cechy. Warto zwrócić uwagę na odłączany, wtykany kabel zakończony złączem USB, a także specjalnie przygotowane kanały w dolnej części klawiatury. Dzięki temu można ułożyć kabel w dowolnej z trzech pozycji lub całkowicie go zmienić, aby był dłuższy. Użytkownik może dopasować wygląd kabla i podświetlenia RGB, a także położenie klawiatury do swoich potrzeb. GK650K Omnis posiada dwustopniowe nóżki, które umożliwiają ustawienie klawiatury na trzech różnych wysokościach podparcia.

N-Key Rollover to funkcja, której nie może zabraknąć w klawiaturze, która nosi nazwę gamingowej. Możesz mieć pewność, że niezależnie od tego, ile klawiszy użyjesz jednocześnie, każdy z nich zostanie zarejestrowany przez komputer. Jest to szczególnie ważne w przypadku gier, które wymagają jednoczesnego wciskania wielu klawiszy. Oprogramowanie wspiera działanie konstrukcji, umożliwiając użytkownikowi dostęp do wielu przydatnych funkcji. Można również ustawić spersonalizowane podświetlenie (jego tryb, kolor itp. Możliwe jest tworzenie własnych profili i makr. SPC Gear GK650K Omnis kosztuje 349 zł Klawiatura będzie wkrótce dostępna w sklepach.

Klawiatura Razer Deathstalker v2 Pro TKL

Klawiatura mechaniczna Razer Deathstalker v2 Pro TKL jest niskoprofilowa i nie posiada bloku numerycznego. Dotarła do nas w białej wersji z przełącznikami działającymi jak MX Red bez "słyszalnego punktu aktywacji". Konstrukcja urządzenia jest prosta. Posiada białą aluminiową wstawkę u góry, a reszta jest wykonana z plastiku. Klawisze wykonane są z wysokiej jakości tworzywa sztucznego i są odporne na zabrudzenia. Sterowanie multimediami znajduje się w prawym górnym rogu. Zawiera kółko głośności (niestety nie podświetlane) oraz przycisk umożliwiający wstrzymanie, wznowienie lub przewinięcie odtwarzania wideo lub muzyki.

Z tyłu klawiatury znajdziemy port ładowania USB-C, przełącznik trybów połączenia (Bluetooth lub specjalne pasmo 2,4 GHz) oraz diody informujące, które urządzenie BT jest używane. Klawiatura pozwoli nam na podłączenie aż trzech urządzeń jednocześnie i przełączanie się między nimi. Jest to pierwsze takie rozwiązanie Razera. Można jej używać z telewizorem lub laptopem. Nie jest kompatybilna z PS5, ale działa z Xboxem serii S. Potrzebny będzie też specjalny klucz USB, jeśli chcemy mieć specjalne pasmo 2,4GHz. Mimo, że klawiatura może być wykryta przez MacBooka, nie jest kompatybilna z urządzeniami Apple ze względu na brak oznaczenia specjalnych przycisków macOS lub brak Synapse, odradzam zakup użytkownikom Apple.

Aplikacja Synapse wymaga od nas założenia konta Razer. Uniemożliwi to modyfikację większości opcji konfiguracyjnych klawiatury. Możliwa jest jedynie zmiana rodzaju i intensywności podświetlenia. Po zainstalowaniu aplikacji możemy ustawić czas, w którym Deathstalker Pro się wyłączy, moc podświetlenia oraz kolor poszczególnych klawiszy. Możemy również przypisać nowe znaczenie dla niemal wszystkich klawiszy. Nie mogą zmienić funkcji rockera głośności czy przycisku sterowania mediami. Jest to trochę rozczarowujące.

Razer twierdzi, że klawiatura wytrzyma 40 godzin, pod warunkiem, że utrzymacie jasność na poziomie 50 procent. Około 20 godzin użytkowania uzyskasz, jeśli ustawisz klawiaturę na "pełną moc". Jest to dość imponujące, biorąc pod uwagę, że przełączniki Razera zużywają energię elektryczną za każdym razem, gdy są wciśnięte.

Razer wykorzystał swoje klawisze optyczne jako flagowy element Deathstalker Pro TKL. Klawisze te różnią się od tradycyjnych mechanicznych tym, że wiązka podczerwieni znajdująca się pod klawiszem jest odcinana w momencie wciśnięcia klawisza. Takie rozwiązanie jest według singapurskiej firmy szybsze, wygodniejsze i lepsze od tradycyjnych mechanicznych przycisków. Profesjonalni gracze nie zauważą różnic. Wystarczy, że profesjonaliści zauważą, że mamy nowoczesne przełączniki.

MX Red i jego alternatywy nie należą do moich ulubionych. Do testowej wersji Deathstalkera podchodziłem jak do jeża. Ogólnie klawiatura nie jest tak satysfakcjonująca w użytkowaniu jak klawiatury z klikiem. Jest równie łatwa w obsłudze jak klawiatura laptopa, a do tego bardzo cicha .... (nie lubię cichych klawiatur). Razer nie dołączył do drogiej klawiatury podpórki pod nadgarstki, więc ręce szybko się męczą.

Gra się na niej przyjemnie i łatwo. Na klawiaturach MX Red można grać szybciej, ponieważ są niskoprofilowe i szybko się aktywują. To wielka zaleta w grach, w których kilka milisekund może zrobić różnicę. Pisanie na klawiaturze nie jest tak łatwe. Przy szybkim pisaniu bez obrazu można popełniać błędy z powodu niemożności usłyszenia naciśnięcia klawisza. Może to prowadzić do błędów. Jeśli grasz w gry, które wymagają od Ciebie częstego pisania na klawiaturze (jak MMO), bardziej odpowiednia będzie wersja z "klikalnymi przełącznikami". ...).

DeathStalker Pro TKL to wysokiej jakości klawiatura dla miłośników niskoprofilowych akcesoriów. Jej główne wady to negatywny wpływ "czerwonych" przełączników. Nie są one moimi ulubionymi i nigdy się do nich nie przyzwyczaję. Wolę "niebieskie" lub ich odpowiedniki. Urządzenie Razera jest lepsze i bardziej klikalne, więc wszyscy mogą być zadowoleni. Brak podpórki pod nadgarstki jest problemem. Korzystanie z Deathstalkera bez niej jest bardzo męczące. Konieczne będzie zakupienie takowej. To świetna klawiatura, pod warunkiem, że nie przeszkadzają Ci niskoprofilowe klawisze.