Wśród akcesoriów do smartfonów Samsunga możemy znaleźć stacje dokujące. Czy warto się za nimi rozglądać?

Stacja dokująca jest nie tylko podstawką dla telefonu z opcją ładowania baterii, ale może również zapewnić dodatkowe funkcjonalności. Nowoczesne i zaawansowane technologicznie stacje dokujące dostępne są dla wybranych smartfonów Samsung. W czym te akcesoria są dobre? Jakie telefony są z nimi kompatybilne? Czy warto się nimi zainteresować?

Czym są stacje dokujące Samsung?

Można kupić zarówno proste ładowarki indukcyjne, które dublują się jako podstawki pod telefon, jak i urządzenia o większej funkcjonalności. Mowa tu o stacji dokującej Dex firmy Samsung. Istnieją dwie wersje tego urządzenia:

  • Samsung Dex Station Docking Station. Urządzenie to wygląda bardzo podobnie do ładowarki indukcyjnej Samsunga. Oferuje jednak o wiele więcej. Sprzęt ten pozwala na ładowanie baterii telefonu i podłączenie go do monitora. Można go również wykorzystać jako klawiaturę i myszkę do obsługi telefonu w trybie komputerowym. Takie rozwiązanie świetnie nadaje się zarówno do rozrywki, jak i do pracy. Przesyłanie materiałów na duży ekran za pomocą Dex Station jest łatwiejsze i sprawniejsze niż w przypadku rozwiązań bezprzewodowych.
  • Samsung Dex Pad Docking Station: To rozwiązanie ma niemal identyczną funkcjonalność jak Dex Station, ale nieco inny design. Stacja Dex Pad ma prostokątny, płaski kształt. Pozwala połączyć telefon z monitorem i korzystać z niego zarówno w trybie komputera, jak i touchpada.

Stacja dokująca Samsung - Jakie urządzenia są z nią kompatybilne?

Obie stacje dokujące Samsung (Dex Station & Dex Pad), są kompatybilne z dokładnie tymi samymi modelami urządzeń Samsung:

  • Samsung Galaxy S10, S10+ i S10e.
  • Samsung Note 9, S9+ i S9.
  • Samsung Note S8, S8+.
  • Samsung Tab S4.

Stację dokującą Dex znajdziecie w większości sklepów z elektroniką. Urządzenie to możecie również znaleźć pod następującymi hasłami: Stacje dokujące Samsung S9 lub Stacje dokujące Samsung S8. Sprzęt może być używany z szerszą gamą urządzeń, w tym smartfonów i wybranych tabletów tej marki. Stacja dokująca Samsung S9 plus jest bardzo uniwersalna. Nawet jeśli masz Samsunga S8/S9, czyli S9, to za rok lub dwa lata zmienisz go na model S10. Nadal będziesz mógł korzystać z tych samych stacji dokujących.

Widać, że stacja dokująca Dex Samsunga nie jest kompatybilna ze starszymi modelami. Stację dokującą Samsung S7 oraz stacje dokujące Samsung J3 możemy zastąpić zamiennikami innych marek. Mają one ograniczoną funkcjonalność w porównaniu ze sprzętem Dex Samsunga. Ich rolą jest ładowanie baterii i podtrzymywanie telefonu w wygodnym miejscu. Stację dokującą można również podłączyć do komputera w celu przesyłania plików między urządzeniami.

Czy warto kupić stację dokującą Samsunga

Choć oryginalne akcesoria do tabletów i smartfonów Samsung nie są tak przystępne cenowo jak te od innych marek, to jednak są one często znacznie bardziej funkcjonalne i nierzadko atrakcyjniejsze niż tańsze odpowiedniki. Świetną opcją są stacje dokujące Dex. Nie tylko ładują one telefon, ale także pozwalają na wykorzystanie go w trybie komputerowym.

Koszt stacji dokującej Dex jest wysoki. Jest to główny problem z tym rozwiązaniem. Może być ono bardzo przydatne, jeśli używasz telefonu jako komputera na co dzień.