Xiaomi jest jednym z czołowych producentów elektroniki użytkowej na świecie i oferuje szeroką gamę produktów, w tym także klawiatury. Klawiatury Xiaomi są znane z doskonałej jakości, ergonomicznego designu i innowacyjnych funkcji. W niniejszym artykule omówimy niektóre z najważniejszych cech klawiatur Xiaomi i dlaczego warto je rozważyć przy wyborze klawiatury do swojego komputera.

Klawiatura Xiaomi YueMi MK01

Klawiatura ma wymiary 358x128x31,6mm Klawiatura numeryczna została pominięta, aby ją zmniejszyć. Górna część obudowy została wykonana z błyszczącego plastiku, a dolna ze stopu aluminium. Zastosowano niebieskie przełączniki klawiszowe TTC, których żywotność, jak wspomniałem wcześniej, wynosi do 50 000 000 naciśnięć.

Ponieważ klawisze nie są przyklejone, nadruk nie będzie się ścierał. Klawiatura dostępna jest tylko w formacie QWERTY. Podświetlane klawisze można ustawić na czerwony lub biały kolor w zależności od koloru klawiatury. Intensywność podświetlenia można regulować poprzez naciśnięcie kombinacji FN + strzałka w górę i w dół.

Sercem klawiatury jest 32-bitowy układ STMicroelectronics Chip. Dzięki temu można jednocześnie wcisnąć 11 klawiszy, a wszystkie klawisze zarejestrują się bez problemu. Czy jest to prawda? Trudno powiedzieć. Ja nie zauważyłem żadnych problemów podczas pisania czy grania, ale nie jestem zawodowym graczem ligowym.

W tandemie z nóżkami zamontowano dwie antypoślizgowe stopki, dzięki którym klawiatura nie przesuwa się na swoim spodzie. Całość waży w granicach 940g. Jest to normalna wartość dla tego typu klawiatury.

Problemem jest błyszczące, plastikowe wykończenie. Na początku wygląda to ładnie, ale potem staje się "palcujące" i całość wygląda mniej atrakcyjnie. Klawiatura jest dobrze zaprojektowana, a biała wersja ma design zbliżony do Apple, co nie raz zarzucano Xiaomi. Podniesienie każdego rzędu o kilka milimetrów sprawia, że łatwo rozpoznać, na którym poziomie się znajdujemy. Ta klawiatura jest naprawdę świetna. Byłem sceptyczny, że przejście z klawiatury membranowej z niskimi klawiszami na klawiaturę mechaniczną będzie tak łatwe.

Wyraźną różnicą jest też hałas generowany przez mechaniczne przełączniki. Trzaski wydobywające się z MK01 są jednak do zniesienia.
Jest to pierwsza klawiatura mechaniczna autorstwa Xiaomi. Będzie służyć przez wiele lat ze względu na zastosowane wysokiej jakości materiały. Prosty design klawiatury może spodobać się wielu osobom, które szukają podstawowej klawiatury bez funkcji multimedialnych. Na rynku jest bardzo mało takich klawiatur. Wiele klawiatur mechanicznych jest przeznaczonych dla graczy i są one naładowane funkcjami PRO, które można dostosować do naszych potrzeb.

Ogólnie rzecz biorąc, klawiatura MK01 robi to, do czego została zaprojektowana i robi to dobrze.

Klawiatura Xiaomi Yuemi MK01

Klawiatura mechaniczna Xiaomi Yuemi MK01 ma design zbliżony do Apple. Charakteryzuje się biało-srebrną kolorystyką. Przełączniki mechaniczne w Yuemi MK01 są wygodniejsze od membranowych przełączników Apple. Metalowy backplate dodaje ciężaru i sprawia, że klawiatura bardzo dobrze leży w dłoni. Pokład jest wykonany z poliwęglanu, który ma bardzo małą lub żadną elastyczność. Ma również błyszczące wykończenie, które sprawia wrażenie i wygląda naprawdę premium.

Tył klawiatury ma cztery gumowe nóżki, które utrzymują ją w miejscu podczas pisania. Dwie górne nóżki można również odchylić, aby podnieść klawiaturę pod kątem 6 stopni. Dzięki temu pisanie jest bardziej komfortowe. Układ Yuemi MK01 posiada dziesięcioklawiszowy układ (TKL), zgodny ze standardami ANSI. Posiada również standardowe rozmiary klawiszy. Konstrukcja TKL klawiatury sprawia, że jest ona kompaktowa i idealna dla osób, które pracują w ciasnych pomieszczeniach.

Jest prosta i nie posiada klawiszy multimedialnych. Ma jednak przyzwoitą białą klawiaturę z pięcioma poziomami jasności. Można je regulować poprzez dotknięcie Fn oraz klawiszy strzałek góra/dół. Jedyne różnice, jakie udało mi się znaleźć w podświetleniu, to klawisze Caps Lock, Scroll Lock i Windows. Klawisze te świecą na pomarańczowo po przełączeniu. Funkcje Caps Lock i Scroll Lock są oczywiste. Klawisz Windows ma jednak tryb odblokowany, który można włączyć, naciskając jednocześnie klawisze Fn i Windows. Funkcja ta jest przydatna dla graczy, którzy nie chcą, aby ich rozgrywka została przerwana przez przypadkowe stuknięcie w klawisze Windows.

Xiaomi Yuemi MK01 zawiera przełączniki mechaniczne TTC Red. Jest to tani chiński klon Cherry MX Red. Przełączniki TTC Red to chiński mechaniczny przełącznik typu knockoff, który naśladuje właściwości Cherry MX Red. Mają taką samą siłę i punkty aktywacji, taką samą czarną obudowę i taką samą gładkość. Klawisze Yeumi MK01 czują się nieco muskularnie na spodzie, więc nie jest to tak satysfakcjonujące jak oryginalne Cherry MX Red. Przełączniki nie wydają zbyt głośnych dźwięków i nie przeszkadzają nikomu w stukaniu na klawiaturze mechanicznej.

Xiaomi zastosowało w Yuemi MK01 podwójne klawisze z ABS/poliwęglanu, z podświetlanymi legendami (znakami identyfikacyjnymi klawiszy), które są na równi z klawiszami. Klawisze są trwałe i niedrogie dzięki podwójnemu odlewowi ABS/poliwęglanu. Klawisze ABS mogą z czasem żółknąć, co może być problemem w przypadku tej klawiatury, ponieważ jest ona w całości biała. Klawisze są matowe, w przeciwieństwie do klawiatury, która jest gładka i przyjemna do pisania na niej.

Klawiatura mechaniczna Xiaomi Yuemi MK01 sprawia, że pisanie jest dość łatwe. Przełączniki są dotykowe i dobrej jakości, klawisze są wyprofilowane i gładkie, dzięki czemu są bardzo wygodne. Również przypadkowe wciśnięcia klawiszy należą do rzadkości. Chociaż większe klawisze mogą czasami czuć się nieco muskane, uznałem, że klawiatura jest bardzo responsywna i łatwa w użyciu.

Zdecydowanie odradzam zakup tej klawiatury, jeśli rozważasz ją do swojej konfiguracji dla graczy. Klawiatura nie posiada funkcji N-key rollover, jak twierdzi Xiaomi. Chociaż strona produktu klawiatury stwierdza, że obsługuje ona 11-klawiszowe rolki (co robi), odkryłem, że obsługuje ona tylko 2-klawiszowe rolki. W tym przypadku klawiatura nie rejestruje wielu kombinacji trzech klawiszy, takich jak (S.O. L) lub (Q.H, U). Klawiatura ma problemy z rejestrowaniem szybkich podwójnych naciśnięć. Może to zmniejszyć wydajność w grach i być szkodliwe dla osób szybko piszących.

Klawiatura Xiaomi MIIIW

Waga klawiatury wynosząca 900g jest pierwszą rzeczą, którą zauważysz po otwarciu pudełka. Jest ona zbudowana na wysokim poziomie i uważam, że jest mocniejsza niż Apple Magic Keyboard 2. Gumowe nakładki zapewniają stabilną pozycję klawiatury na spodzie biurka. Baterie i dongle można schować za zaślepką w środku. Dwa małe paluszki AAA zasilają klawiaturę. Baterie są dołączone do zestawu i uszczelnione kawałkiem plastiku. Uważam, że baterie są lepsze od dołączonego akumulatorka. Ostatnio otrzymałem wiadomość od mojej myszki o słabej baterii na 10 minut przed jej pełnym naładowaniem. Nie muszę dodawać, że stało się to w najgorszym możliwym momencie i nie miałem wyboru, musiałem przerwać pracę, gdyż mysz potrzebowała się naładować.

Trzy najważniejsze klawisze całego produktu MIIIW znajdują się na górze. Za ich pomocą możemy zmienić tryb pracy urządzenia. Jednym kliknięciem możemy zmienić metodę komunikacji z urządzeniem. Do wyboru mamy bluetooth lub dongle, albo klawisze Windows lub macOS. Działa to błyskawicznie i rewelacyjnie. Nie ma żadnych problemów z procesem połączenia.

Klawiatura MIIIW to uniwersalna klawiatura, którą można wykorzystać do pracy przy biurku. Jest ciężka i trudna w transporcie, ale doskonale nadaje się do pracy w domu na tablecie. Chcesz wrócić do pracy przy komputerze? Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby klawiatura współpracowała z komputerem stacjonarnym. Choć pierwsze chwile z okrągłymi klawiszami mogą Ci się nie spodobać, szybko się do nich przyzwyczaisz.