Microsoft jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych producentów na świecie, a jego klawiatury nie są wyjątkiem. Klawiatury Microsoft są znane z ergonomicznego designu, trwałości i innowacyjnych funkcji. W niniejszym artykule skupimy się na niektórych z najważniejszych cech klawiatur Microsoft i dlaczego warto rozważyć ich zakup. Oprócz tego, omówimy różne modele klawiatur oferowane przez Microsoft, takie jak klawiatury ergonomiczne, bezprzewodowe i do gier, aby pomóc w wyborze odpowiedniej klawiatury dla indywidualnych potrzeb.

Klawiatury Microsoft - co o nich wiemy?

Powszechnie wiadomo, że klawiatura i myszka to niezbędne akcesoria wpływające na komfort naszej pracy. Co jest ważniejsze, klawiatura czy myszka? Jest to temat nieistotny, ponieważ oba urządzenia mają określoną funkcję. Wszystko zależy od użytkownika. Dla grafika ważniejsza będzie myszka, która jest ergonomiczna, precyzyjna i posiada dodatkowe przyciski. Klawiatura będzie potrzebna do uzyskania dostępu do skrótów klawiaturowych. Nawet w tym przypadku złym pomysłem jest sięgnięcie po jakąkolwiek klawiaturę dostępną na rynku. Graficy czasem wysyłają maile, więc niechlujne i powolne narzędzie do pracy z tekstem nie jest dobrym dodatkiem do stanowiska pracy.

Dziennikarz będzie jednak wolał ergonomiczną klawiaturę dostosowaną do jego preferencji. Indywidualne podejście do tematu klawiatury jest kluczem do stworzenia produktywnego miejsca pracy. Trudno jest ocenić kwestię tak prostą jak charakter klawiszy. Niektórzy użytkownicy wybiorą miękki i głęboki skok, podczas gdy inni będą preferować głęboki skok, ale z kliknięciem lub twardy skok. W tym drugim przypadku klawiatura mechaniczna spełni nasze oczekiwania. Jest wiele osób, które przekona skok płytszy, ale nadal sprężysty. Listę preferencji można ciągnąć w nieskończoność.

Przyjrzymy się trzem klawiaturom firmy Microsoft, producenta, który często kojarzony jest z oprogramowaniem, a nie sprzętem. Młodszym czytelnikom może się wydawać, że sprzęt i hardware w portfolio Ameryki ukazały się tego samego dnia, co pierwsze urządzenia Surface. Nie jest to prawdą. Microsoft od lat dodaje do swojego portfolio klawiatury i myszki. Teraz w ich ofercie sprzętowej znajdują się kamerki internetowe, zestawy słuchawkowe i różne akcesoria do Surface. Gracze kochający konsole wiedzą, która firma produkuje akcesoria i Xboxa.

Pokazane klawiatury są też dowodem na to, że akcesoria stworzone do jednej funkcji, w tym przypadku pracy z tekstem, mogą się od siebie bardzo różnić. Każda klawiatura została zaprojektowana dla konkretnego użytkownika i nie jest uniwersalna. Ważne jest, aby przed dokonaniem zakupu zastanowić się, w jakich "naturalnych okolicznościach" będziesz korzystać z klawiatury. Zastanów się również, czy potrzebujesz klawiatury do wpisywania adresów internetowych lub odpowiadania na wiadomości.

Klawiatura Bluetooth firmy Microsoft

Klawiatura Microsoft Bluetooth Keyboard jest smukła i lekka, posiada trzy klawisze z możliwością podziału na sekcje. Bezprzewodowa komunikacja z komputerem to główna zaleta tej klawiatury. W zestawie nie znajduje się adapter Bluetooth. Dlatego nasz "pecet" musi posiadać ten standard bezprzewodowy. W przypadku notebooków raczej nie sprawi to problemów, gdyż jest to praktycznie standard w notebookach. Użytkownicy komputerów stacjonarnych muszą jednak upewnić się, że ich komputer obsługuje "Sinuous", jeśli korzystają z notebooków.

Parowanie urządzenia z komputerem jest bardzo proste. Wystarczy zdjąć folię i oddzielić baterię od styków. Następnie klawiatura wybudzi się i zostanie wykryta przez komputer. Należy wspomnieć, że fabrycznie zainstalowana bateria AAA to porządny Duracelle, a nie "HugaBuga", jak to często bywa w przypadku "marketowych" akcesoriów.

Następnie zatwierdzamy dodanie urządzenia i kodu do urządzeń peryferyjnych naszej maszyny. Klawiatura automatycznie przechodzi w stan uśpienia i nie jest sterowana żadnymi przełącznikami. W każdej chwili możemy ją wybudzić, wciskając dowolny przycisk. Aktywator parowania Bluetooth znajduje się na spodzie klawiatury, w pobliżu gniazda baterii. Użycie przycisku podczas wstępnej instalacji nie było dla mnie konieczne. Przycisk zostanie użyty tylko wtedy, gdy komputer nie będzie mógł wykryć klawiatury.

Urządzenie wizualnie przypadnie do gustu osobom lubiącym minimalistyczny design. Mimo że urządzenie wykonane jest z czarnego plastiku, ma mniej prestiżowy wygląd, ale za to jest bardziej odporne na tłuste odciski palców. Warto użyć płynu do czyszczenia i miękkiej szmatki, aby przywrócić urządzeniu schludny wygląd po dniu ciężkiej pracy. Konstrukcja jest solidna, nie skrzypi i nie ugina się pod naciskiem.

Spód również wykonany jest z tego samego materiału. Znajduje się na nim komora baterii oraz sześć gumowych nóżek. Dzięki temu klawiatura nie ślizga się po biurku. Klawiatura stoi na blacie niemal płasko, ponieważ nie posiada dodatkowych rozkładanych nóżek. Chociaż klawiatura jest nieco wyższa z tyłu niż z przodu, użytkownicy, którzy wolą używać jej pod wyższym kątem, mogą nadal z niej korzystać.

Klawisze są wykonane z identycznego, lekko chropowatego tworzywa sztucznego. Choć skok nie jest zbyt głęboki jak na klawiaturę "niezależną" to jest on przyjemnie sprężysty i dobrze wyczuwalny. Cicha praca klawiatury może być doceniona przez niektórych użytkowników. Klawisze są duże, z dobrym odstępem między kwadratowymi płytkami. Klawiatura nie posiada podświetlenia, a szkoda. Co prawda mamy do czynienia z urządzeniem zasilanym bateryjnie, co może zbierać swoje żniwo na akumulatorze, ale po kilku sekundach bezczynności powinna nastąpić automatyczna dezaktywacja.

Klawisze bazują na klasycznym układzie klawiatury desktopowej. W głównej części znajduje się sekcja do nawigacji po tekście. W osobnej sekcji znajduje się również blok numeryczny i klawisze do wprowadzania cyfr. Docenią to szczególnie osoby, które wykorzystują komputer do wykonywania bardziej złożonych zadań niż pisanie komentarzy na Facebooku czy przetwarzanie danych liczbowych. Dodatkowe klawisze podkreślają "windowsową specyfikę" Microsoft Bluetooth Keyboard. Klawisze funkcyjne zapewniają szybki dostęp do powiadomień, kalkulatora oraz narzędzia, które pozwala szybko i łatwo przypiąć zawartość ekranu. Do przycisku F12 dodano klawisze szybkiego dostępu do ustawień Windows, blokady systemu i innych ustawień Windows. W sekcji klawiszy pojawiły się także klawisze szybkiego dostępu do ustawień Windows i blokady systemu. Między prawym klawiszem Alt a Ctrl jest miejsce na przypisanie klawisza do pakietu Office (w zależności od tego, czy jest to aplikacja czy usługa subskrypcyjna).

Microsoft Bluetooth Keyboard jest klawiaturą przyjemną w użytkowaniu. Jej największą siłą są niewątpliwie przyciski. Ich skok jest przyjemny i sprężysty, co przekłada się na oczekiwany komfort pracy. Jedynym problemem jest zbyt długi klawisz spacji. Przyzwyczaiłem się, że spacja kończy się na wysokości klawisza M. Tutaj jest to jeden klawisz więcej. Przez pierwsze kilka dni będziemy używać klawisza spacji do robienia spacji zamiast polskich znaków. Nasze kciuki muszą się też dostosować do tego, że klawisz Alt jest przesunięty w naszą prawą stronę.

Klawiatura Microsoft All-in-One Media

Klawiatura staje się przydatnym akcesorium nie tylko do komputera, ale także do innych urządzeń, np. telewizorów Smart TV z dostępem do internetu. Pilot nie jest praktycznym rozwiązaniem do nawigacji po stronach internetowych czy aplikacjach typu YouTube. Zwłaszcza jeśli nie lubisz sugestii z YT i wolisz samodzielnie wyszukiwać odpowiednie treści. Bezprzewodowa klawiatura z wbudowanym touchpadem ułatwi nam życie. Będziemy mogli nawigować po ekranie telewizora nawet siedząc na kanapie. Tak samo będzie, gdy nasze centrum multimedialne zbudujemy na mini-PC, który podłączymy do nowoczesnego telewizora, projektora i wysokiej jakości systemu audio. Uniwersalność takiego rozwiązania sprawia, że coraz więcej osób je wybiera. Nie sposób zapomnieć o konsolach, które oferują coś więcej niż tylko obsługę gier.

Microsoft oferuje również urządzenie, które jest specjalnie zaprojektowane do "kanapowego" dostępu do Internetu i innych czynności. Urządzenie to będzie zawierało touchpad i bezprzewodową klawiaturę. Microsoft All-in-One Media Keyboard można uznać za kuzyna klawiatury Bluetooth. Urządzenie to wykonane jest z identycznego, lekko chropowatego plastiku. Ma też prostą, ale praktyczną konstrukcję. Choć całość jest bardzo odporna na odciski palców, to po ciężkim dniu pracy warto ją wyczyścić płynem do czyszczenia i szmatką. Klawiatura jest również odporna na zalania, co zwiększa jej niezawodność i w wielu sytuacjach uchroni ją przed trwałym uszkodzeniem. Jest ona zauważalnie mniejsza od poprzednika. Nie ma bloku numerycznego, a obszar klawiszy pozwalający na nawigację po tekście został zajęty przez duży touchpad.

Na spodzie umieszczono pięć gumowych stopek ze spłaszczonymi podeszwami, które mają powstrzymywać klawiaturę przed przesuwaniem się po blacie. Brak rozkładanych nóżek pozwalających na ustawienie klawiatury pod większym kątem można przeoczyć, gdyż raczej nie będzie ona często lądować na biurku. Dołączony do zestawu odbiornik ukryty jest pod klapką. Magnes sprawia, że nadajnik nie grzechocze w transporcie.

Same klawisze wykonano z miękkiego, matowego tworzywa. Choć klawisze są nieco krótsze i mniej sprężyste niż w przypadku Bluetooth, to czują się świetnie i są bardzo satysfakcjonujące. Duży rozmiar płytki touchpada sprawił jednak, że miejsca na klawisze było mniej. Odstępy między nimi zostały nieco zmniejszone, a długości klawiszy Enter, Shift i CapsLock, Tab i spacji skrócone. Dzięki temu łatwiej o literówki, ale spacja ma dokładnie odpowiednią długość i nie można jej pomylić z Altem. Szkoda, że nie ma podświetlenia.

Na lewej krawędzi dodano regulację głośności i przycisk "mute". Jest też klawisz pełniący rolę lewego przycisku myszy. Lista niestandardowych dodatków nie jest kompletna. Do touchpada dodano trzy klawisze skrótu, które w trybie domyślnym otwierają nową kartę przeglądarki. Otwierają także aplikację Groove Music, Eksploratora Windows oraz aplikację Groove Music.

Touchpad okazał się ogromnym sukcesem. Płytka ma kwadratowy rozmiar, co pozwala na szybkie i sprawne przewijanie zawartości ekranu. Choć faktura gładzika jest nieco chropowata, ma zauważalnie drobniejsze ziarno niż inne klawiatury. Choć ślizg jest nieco szeleszczący to jest bardzo przyjemny. Wspomniana faktura zwiększa też precyzję nawigacji wskaźnikiem. Przyciski touchpada zostały zintegrowane z dolną częścią płyty. Dobrze spełniają swoją funkcję dzięki zdecydowanemu klikowi i krótkiemu kliknięciu. Urządzenie obsługuje gesty, ale tylko te najbardziej podstawowe, czyli przewijanie, przeciąganie i powiększanie. Przewijanie, przeciąganie i powiększanie są obsługiwane przez urządzenie. Windows 10 nie obsługuje jednak pozostałych gestów. Jest to według producenta nieco rozczarowujące.

Microsoft All-in-One Media Keyboard nie zapewnia rozwiązania dla złożonych zadań, takich jak praca z tekstem czy obsługa danych numerycznych. Nie to jednak było celem. Łatwo to zrozumieć, gdyż w linii produktów Microsoftu znajdują się klawiatury o bardziej ergonomicznej konstrukcji oraz klawisze zaprojektowane specjalnie do długich sesji z wykorzystaniem pakietu biurowego. Model ten będzie uzupełnieniem Smart TV lub media center i dobrze sprawdzi się w takim otoczeniu. Wbudowany touchpad ułatwi wyszukiwanie interesujących nas treści. Nie będziemy musieli nawet ruszać się z kanapy, aby przeglądać zdjęcia, odtwarzać filmy ze znajomymi czy relaksować się przy prostych grach.

Klawiatura ergonomiczna Microsoft

Nieczęsto zdarza się, że opakowanie klawiatury jest tak duże, dlatego może dziwić widok Microsoft Ergonomic Keyboard w kartonowym pudełku. Klawiatura jest duża również ze względu na swoją unikalną konstrukcję. Jej główna część jest znacznie szersza niż w przypadku normalnego produktu. Wpływ na wielkość urządzenia miała również zintegrowana z jej frontem podpórka pod nadgarstki. Warto wziąć to pod uwagę przy wyborze modelu. Na biurku trzeba mieć dużo miejsca, aby zmieścić klawiaturę i móc wygodnie pracować. Warto zwrócić uwagę na ten drobny szczegół, ponieważ klawiatura Microsoft Ergonomic oferuje znacznie większy komfort pracy niż standardowe klawiatury.

Raczej nie zdziwi Was fakt, że głównym materiałem obudowy jest lekko chropowaty plastik. Jest to ten sam materiał, z którego wykonany jest spód klawiatury, górny panel oraz klawisze. Model ten jest zauważalnie mniej podatny na odciski palców niż poprzednie modele. Podpórka pod nadgarstki pokryta jest wysokiej jakości materiałem piankowym o mikroporowatej fakturze. Sprężystość podpórki zapewnia wsparcie dla nadgarstków podczas pracy. Dodatkowo, powierzchnia przypominająca piankę nie poci się i nie przykleja do nadgarstków.

Klawiatura główna jest wyraźnie podzielona na dwie części. Dzięki charakterystycznemu wybrzuszeniu każda z dłoni wie, którą część klawiatury ma zajmować. Pozwala to na dłuższą pracę i umożliwia przyjęcie wygodnej pozycji. Przyciski są duże i ciężkie, ale nie za duże. Mają taki sam mastabowy design jak duże klawiatury stacjonarne i pokochają je nawet najbardziej wymagający użytkownicy. Model ten nie zawierał podświetlenia. Niestety, jako że jest to urządzenie przewodowe, nie ma na to usprawiedliwienia.

Nad klawiszami funkcyjnymi znalazło się miejsce na dodatkowe klawisze. Klawisze te podzielone są na trzy sekcje. Pierwsza sekcja może być dostosowana do preferencji użytkownika. Środkowa sekcja ułatwia obsługę multimediów, regulację głośności oraz szybki dostęp do kalkulatora i funkcji wycinania. Przycisk wyszukiwarki do szybkiej nawigacji po tekście znajduje się nad sekcją klawiszy. Klawisze skrótu Office i emoji umieszczono pomiędzy prawym klawiszem Alt a Ctrl.

W zestawie znajduje się również podkładka montowana na dole, dzięki której można dostosować kąt nachylenia klawiatury. Kolejnym zaskoczeniem jest to, że podkładka nie jest montowana na plecach klawiatury, ale pod jej frontem. Zwiększa to odległość między powierzchnią blatu a piankową podpórką pod nadgarstki. Początkowo wydawało się to rozsądne, ale po zbadaniu klawiatury na innych stołach mogłem poznać intencję projektanta. Ta klawiatura idealnie leży w dłoniach, a podnoszenie jej do tyłu przyniosłoby efekt odwrotny do zamierzonego. Jednym z warunków jest to, że blat musi być co najmniej o stopę wyższy od naszego krzesła. Jeśli pracujemy przy niższym biurku, nasze ręce nie będą w stanie równie dobrze korzystać z Microsoft Ergonomic Keyboard.

Widać, że projektanci włożyli wiele wysiłku w stworzenie narzędzia umożliwiającego edycję tekstu z zachowaniem wyjątkowej ergonomii. Czy po wyjęciu klawiatury z pudełka będziemy "władcami" Worda? Nie jest to łatwe. Wynika to z faktu, że przez lata przyzwyczailiśmy się do klawiatur o płaskim profilu. Pierwsze chwile, a nawet dni, z Ergonomiczną Klawiaturą Microsoftu mogą wywołać ambiwalentne uczucia. Potrzeba czasu i samozaparcia, aby nawiązać relację z klawiaturą Microsoft Ergonomic Keyboard. Choć wygodniejsze ułożenie dłoni może się początkowo wydawać nienaturalne, to po kilku dniach będziemy mogli korzystać z tej klawiatury jak z zastępczej. Chyba, że wyobrazimy sobie bardziej nietypowe rozwiązanie, takie jak Sculpt Ergonomic Desktop Set, w skład którego wchodzi bezprzewodowa klawiatura, samodzielna klawiatura numeryczna i bezprzewodowy blok numeryczny, a także wyjątkowa "królicza mysz". To rozwiązanie od jakiegoś czasu mnie intryguje i chętnie zobaczyłbym je w akcji. Zastanawia mnie, czy ta klawiatura nie okazała się zbyt wymyślna.

Te trzy klawiatury to nie całe portfolio Microsoftu w zakresie peryferii komputerowych. Widać jednak, że korporacja z Redmond dba o to, by oferować zróżnicowane produkty, dostosowane do potrzeb różnych użytkowników.

Microsoft Bluetooth Keyboard to świetny wybór dla użytkownika domowego lub pracownika biurowego, który potrzebuje prostego i łatwego sposobu na korzystanie z pakietu Office. Microsoft All-in-One Media Keyboard ułatwia wyszukiwanie i konsumpcję treści w pozycji "poziomej". Nie jest przeznaczona do poważnego przetwarzania tekstów. To zadanie przypadło klawiaturze Microsoft Ergonomic - jeśli poświęcimy czas na zapoznanie się z jej możliwościami, nieprędko będziemy szukać innego urządzenia.