Myszki komputerowe to niezbędny element każdego zestawu komputerowego. Są one wygodniejsze od touch padów i mogą być częściej wykorzystywane przez użytkowników laptopów. Obecnie dostępnych jest wiele opcji myszek, co utrudnia wybór tej właściwej. Która myszka komputerowa jest lepsza: przewodowa, bezprzewodowa?

Zalety i wady klasycznej myszy

Użytkownicy kochają klasyczne myszki przewodowe za ich precyzję i brak opóźnień. Jest to szczególnie ważne podczas grania w gry komputerowe. Opóźnienia te są niemal niewidoczne i nie wpływają na naszą pracę podczas normalnego użytkowania. Kabel zapewnia stabilność, choć może ograniczać nasze ruchy i wpływać na komfort pracy. Wybierając mysz bezprzewodową do komputera, warto zwrócić uwagę na długość jej kabla. Bezprzewodowe myszki do komputera sprawdzą się u osób, które preferują tradycyjne rozwiązania i stabilną pracę.

Mysz bezprzewodowa - zalety i wady

Myszki bezprzewodowe nie posiadają kabli, dlatego są łatwe w użyciu. Kolejną zaletą jest mobilność. Takie myszki doskonale sprawdzają się w pracy mobilnej lub w podróży, można je również wykorzystać do zdalnej obsługi komputera.
Chociaż bezprzewodowe myszy komputerowe mają wiele zalet, są też pewne wady. Większość użytkowników uważa, że najbardziej frustrującym aspektem myszy bezprzewodowych jest konieczność wymiany lub ładowania baterii. Niektóre modele mogą wytrzymać ponad trzy miesiące na jednej baterii. Jednak większość z nich wygaśnie wcześniej. Może to być szczególnie problematyczne, jeśli urządzenie jest używane do krytycznej gry lub gdy trzeba wykonać szybką czynność na komputerze. Innym problemem związanym z myszami bezprzewodowymi jest "input lag", czyli opóźnienie pomiędzy ruchem myszy a pozycją kursora.

Jaką mysz komputerową wybrać?

Wybór myszy komputerowej w dużej mierze zależy od naszych potrzeb i charakteru naszej pracy. Mysz przewodowa jest polecana dla osób, które codziennie pracują przy komputerze. Mysz przewodowa jest polecana osobom, które pracują w domu i muszą podróżować na spotkania biznesowe. Myszy bezprzewodowe nie są polecane dla graczy komputerowych, ponieważ mają problemy ze stabilnością zasięgu. Niewielkie opóźnienie między ruchem myszy a reakcją kursora może stanowić różnicę między zwycięstwem a porażką w misji.

Mysz komputerowa Hama EMW-500

Każdy, kto kiedykolwiek widział już ergonomiczną mysz, wie czego można się po niej spodziewać. Niektórym kojarzy się ona ze statkiem kosmicznym, innym zaś z żaglówką. Spód myszy jest szeroki i odchudzony do góry, dzięki czemu dłoń spoczywa na nim nie tak płasko jak w przypadku standardowych gryzoni, ale pod kątem 45 stopni. Lewa strona myszki (patrząc od tyłu), posiada duże wyprofilowanie na kciuk, dwa przyciski boczne oraz przyciski główne, a także rolkę i przycisk regulujący czułość sensora. Przy projektowaniu kształtu gadżetu uwzględniono również lekkie wyprofilowanie obszaru dla palca serdecznego i małego, które normalnie nie biorą udziału w korzystaniu z myszy. Myszka ze względu na swój unikalny kształt jest przeznaczona tylko dla użytkowników praworęcznych. Hama nie przewidziała wersji dla osób leworęcznych.

EMW500 Ergonomic jest w całości wykonana z czarnego tworzywa sztucznego. W ogóle nie jest to plastik, co mnie zaskoczyło. Powierzchnia myszy jest matowa i czuć lekką "gumowatość" plastiku. Dzięki temu bardzo wygodnie trzyma się ją w dłoni. Materiały użyte do produkcji myszy są podatne na zabrudzenia. Można to zauważyć już po kilku minutach użytkowania. Przełącznik DPI oraz przyciski boczne wykonane są z błyszczącego, gładkiego plastiku. Nie gryzie się to jednak z myszką. Boki kółka myszy zostały ozdobione srebrnymi wstawkami. Górna część została pokryta gumą.

Na spodzie "gryzonia" znajdują się trzy ślizgacze. Sprawdzają się one na wszelkiego rodzaju podkładkach, ale po powierzchni biurka myszka nie jest już w stanie ślizgać się tak ochoczo. Można wyczuć pewien opór. Na spodzie znajduje się klapka z miejscem na baterie oraz miejsce na nadajnik USB. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie gubią zbyt często swojego przedmiotu. Myszkę można również włączyć lub wyłączyć poprzez wciśnięcie małego przycisku. Nie musisz się obawiać, że myszka nie wyłączy się, gdy zapomnisz. EMW-500 Ergonomic może wejść w tryb uśpienia, a obudzić ją można poprzez kliknięcie przycisku lub krótkie poruszenie myszką.

Myszka świetnie sprawdza się w codziennej pracy biurowej. Jestem przekonany, że będzie służyć dożywotnio, jeśli ktoś poświęci 2-3 dni na przyzwyczajenie się do nietypowego chwytu. Mam wrażenie, że mysz jest dobrze wyprofilowana. W zasadzie moja prawa ręka czuje się mniej obciążona i napięta niż podczas korzystania z gryzonia o tradycyjnej formie. To dobry znak, że Ergonomica przynosi długotrwałe pozytywne efekty.

Mysz nie nadaje się jednak dla zapalonych graczy. Niska precyzja myszy i niskie DPI mogą rozczarować zapalonych graczy. Mysz jest też lekka, mimo że ma w środku baterię. To może nie odpowiadać każdemu. Hama nigdy nie próbowała sprzedawać swojej myszy jako urządzenia dla graczy, więc nie można narzekać.