Bez względu na wiek, ważne jest, aby mieć dobrą pamięć. Mały, przenośny pendrive to najlepsze miejsce na początek. Jak znaleźć ten właściwy? Jak szybko i jak pojemnie sprawdzi się pendrive? Aluminiowy czy wykonany z tworzywa sztucznego? A może zabezpieczony w specjalny sposób? Dowiedz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o pendrive'ach i wybierz odpowiedni dla siebie.

Czym właściwie jest pendrive? Mała wtyczka, która przechowuje wiele danych

Pendrive to mały przenośny dysk, który podłączasz do swojego urządzenia za pomocą portu USB. Nawet niewielki pendrive może zawierać sporo mocy. Mogą one przechowywać pliki o pojemności odpowiednio do 8 GB i 2 TB. Najszybsze dyski flash mogą przesyłać duże pliki w ciągu kilku sekund.

Pendrive'y zostały spopularyzowane ze względu na ich przenośność i lekkość, co doprowadziło do powstania szerokiej gamy ultra wygodnych pendrive'ów. Obecnie dostępnych jest wiele modeli o różnej pojemności, cenie i prędkości transferu danych. Do czego przydaje się ten niepozorny drobiazg?

Do czego przydaje się pendrive? Zalety przenośnego dysku flash

Pendrive jest niewielki i łatwo przenosi się na nim pliki między urządzeniami. Wystarczy podłączyć go do jednego z komputerów, zgrać dane, a następnie włożyć pendrive do drugiego. Nie są wymagane żadne sterowniki, urządzenie zostanie wykryte automatycznie. Jego niewielkie rozmiary i brak elementów mechanicznych sprawiają, że jest trwały. Pendrive można przypiąć do kluczy i nosić w kieszeni lub torbie bez obaw, że ulegnie uszkodzeniu. Wszystko jest w porządku, o ile mieści się w granicach rozsądku.

Pendrive'y mogą być również wykorzystywane jako urządzenia do przechowywania danych. Nośniki o dużej pojemności mogą być używane do przechowywania dużych ilości zdjęć, muzyki i filmów. Pozwoli to zwolnić wiele miejsca na komputerze i sprawi, że pliki będą bardziej bezpieczne. Komputer, który jest stale używany, jest bardziej narażony na awarię lub przypadkowe usunięcie danych niż dysk flash trzymany w szufladzie. Dostęp do plików można uzyskać po prostu podłączając pendrive do komputera.

Pendrive'y mogą być używane jako zewnętrzne urządzenie do przechowywania danych lub do rozszerzenia wewnętrznej pamięci komputera. Napędy flash, które mogą odczytywać pliki z prędkością 90 MB/s lub wyższą, są przeznaczone dla dynamicznych branż. Z takich dysków flash mogą korzystać graficy komputerowi, filmowcy i architekci. Taki pendrive może być podłączony do komputera niemal stale.

Modele z opcją szyfrowania powinny zainteresować również wymagających użytkowników. Dzięki temu raporty firmowe, projekty oraz prywatne zdjęcia i dokumenty będą odpowiednio chronione.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pendrive'ów?

Pojemność pendrive'a

Pojemność to najważniejszy parametr pendrive'a. Określa on, jak wiele danych można zmieścić na pendrive. Obecnie dostępne są modele z pamięcią od 8 GB do 2 TB. Użytkownicy uwielbiają pojemności od 32 do 128 GB. Jest to wystarczająca ilość miejsca do przechowywania tysięcy dokumentów, zdjęć i filmów Full HD. Czasami różnica w cenie między większym pendrive'em a mniejszym jest bardzo mała. Lepiej jest wybrać pendrive o większej pojemności. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz go potrzebować.

Standardy USB i prędkości transferu danych

Obsługiwany standard USB określa prędkość, z jaką "kręci się" pendrive. USB 2.0 jest obecnie najwolniejszym standardem. Ten typ napędu flash odczytuje dane z prędkością około 20 MB/s i zapisuje z prędkością około 10 MB/s. Mogą jednak występować modele wolniejsze lub szybsze. Zdecydowana większość pendrive'ów to jednak modele z interfejsem USB 3.2. Takie pendrive'y mają zazwyczaj prędkość około 100 MB/s przy odczycie i 50 MB/s przy zapisie. Ten dysk flash jest wystarczająco szybki dla większości użytkowników.

Istnieją dwa rodzaje USB 3.2. Ich nazwy zmieniły się z czasem, więc może to być mylące dla niektórych. Wszystkie odnoszą się do tego samego standardu, ale każdy termin jest inny. Są to:

  • USB 3.2 Gen 1. Wcześniej był znany jako USB 3.2 Gen 1.
  • USB 3.2 Gen 2. Wcześniej był znany jako USB 3.1 Gen 2 lub USB 3.1 Gen 2.

Najszybsze pamięci przenośne mają interfejs USB 3.2 Gen 2, który pozwala na uzyskanie prędkości odczytu danych na poziomie ponad 1000 MB/s i zapisu do 900 MB/s. Wartości te będą niższe w przypadku modeli tańszych. Gdyby tego było mało, na rynku powoli pojawia się nowszy standard USB 3.2 Generation 2x2, który pozwala na osiągnięcie prędkości do 2500 MB/s.

Jakość wykonania i konstrukcja

Choć w ofercie znajdziesz wiele małych pendrive'ów, mały nie jest tym samym, co duży. Najpopularniejsze konstrukcje to te klasyczne, podłużne. Można je łatwo schować do torby lub kieszeni, a także przypiąć do kluczy jako brelok. Niektórzy producenci dołączają zatyczki chroniące złącze USB przed zabrudzeniem i zalaniem. Choć większość pendrive'ów jest wyposażona w standardowy port USB, znajdziesz również modele z portami USB-C i Lightning. Dzięki temu będziesz mógł podłączyć pendrive do telefonu lub tabletu przez port USB.

Znajdziesz również miniaturowe dyski flash, które wyglądają jak adaptery do bezprzewodowych klawiatur i myszy. Są one na tyle małe, że można je podłączyć do komputera, zwłaszcza laptopa.

Istnieje wiele materiałów, z których mogą być wykonane pendrive'y. Pendrive'y plastikowe są tańsze od drogich, ale są też bardziej podatne na uszkodzenia i zarysowania. Można też znaleźć egzemplarze wykonane w całości z metalu lub pokryte gumową powłoką, która amortyzuje uderzenia podczas upadku i przedłuża żywotność akcesorium.

Równie ważne są wtyczki USB. W tańszych modelach są one wykonane z tworzywa sztucznego. To dobre rozwiązanie dla osób, które kopiują dane lub korzystają z pamięci przenośnej w domu. Pendrive przez większość czasu może być przechowywany w szafie. Ten model doskonale nadaje się do oglądania filmów na telewizorze. Ważne jest, aby pendrive był wykonany z jak najmocniejszych materiałów, zwłaszcza jeśli służy do wkładania i wiercenia pendrive'a lub jako brelok do kluczy.

Kompatybilność z urządzeniami mobilnymi

Istotne jest, aby pendrive mógł być używany z urządzeniami mobilnymi. W tym miejscu przydaje się OTG (On the Go). OTG umożliwia podłączenie napędu flash bezpośrednio do tabletu lub telefonu. Pendrive dla iPhone'a może być przenoszony przez port USB C. Dysk flash dla iPada łączy się za pomocą złącza Lightning. Istnieją adaptery zarówno dla standardowych wejść USB, jak i miniaturowych. Jednak nie wszystkie dyski flash mają funkcję OTG. Jeśli chcesz podłączyć flashdrive do telefonu, upewnij się, że sprawdzisz, zanim to zrobisz.

Ochrona przed kradzieżą danych

Kradzież danych to w dzisiejszych czasach gorący temat. Istnieją szyfrowane dyski flash, które mogą chronić przechowywane dane. Istnieje kilka opcji ochrony danych: pojedyncze hasło, podwójne hasło, 128-bitowe szyfrowanie AES, 256-bitowe szyfrowanie AES i wiele haseł. Niektóre modele można nawet zresetować, jeśli hasło zostanie wielokrotnie błędnie wpisane. Inne pozwalają na zdalne wymazanie pamięci. RODO to szczególny przypadek, w którym pendrive'y szyfrujące mają kluczowe znaczenie.

Na pendrive'a mogą czaić się również zagrożenia zewnętrzne ze względu na jego wielokrotne wykorzystanie na różnych urządzeniach. Istnieje duże ryzyko, że w skopiowanych plikach znajdzie się wirus. Sprzęt wyposażony w fabrycznie zainstalowany program antywirusowy to najlepszy sposób na zabezpieczenie się przed takimi zagrożeniami. Twoja pamięć przenośna będzie bezpieczna, a infekcja nie przeniesie się na inne komputery. Nie zapominaj o aktualizacji bazy wirusów.

Koszt pendrive

Być może zastanawiasz się, ile kosztuje pendrive. Tanie pendrive'y można kupić już od 20 zł. Najdroższe pendrive'y kosztują około 5 tysięcy złotych. O cenie decyduje ilość dostępnej pamięci oraz oferowane zabezpieczenia. Cena pendrive'a wzrośnie, jeśli będzie on miał więcej pamięci lub lepsze zabezpieczenia. Modele, które kosztują niemal tyle, co flagowe smartfony, są często przeznaczone dla bardzo konkretnych użytkowników. Dysk flash, który jest niedrogi i ma złącze USB 3.0 lub wyższe, wystarczy dla większości użytkowników. Możesz uzyskać dysk flash, który będzie trwał wiele lat za bardzo niską cenę.

Każdy znajdzie coś dla siebie - wybierz odpowiednią pamięć flash dla siebie

Możesz być przytłoczony samą liczbą dostępnych dysków flash. Podejmij właściwą decyzję, rozumiejąc możliwości każdego modelu i kierując się swoimi potrzebami.

  • Jeśli używasz pendrive'a jako swojego towarzysza i kopiujesz duże ilości danych każdego dnia, koniecznie sprawdź jego szybkość. Dzięki niej będziesz mógł szybko wymieniać dane, co pozwoli Ci zaoszczędzić czas.
  • Czy często pożyczasz swój pendrive innym osobom? Czy jesteś częstym użytkownikiem swojego dysku flash USB? Czy martwisz się o uszkodzenie swojego dysku flash USB? Czy jesteś profesjonalistą, który pracuje w trudnych warunkach? Rozważ funkcje bezpieczeństwa i jakość konstrukcji. Pozwoli Ci to skupić się na tym, co jest ważne i nie martwić się o lokalizację pamięci.
  • Do przechowywania plików i archiwizacji powinieneś wybrać nośniki z największą ilością pamięci. Dzięki takiemu wyborowi będziesz miał łatwy i szybki dostęp do wszystkich swoich materiałów z jednego miejsca.